| Skdhwmauf a întrebat:

Problema guppy pete albe. Am observat ca un mascul de guppy negru are pete albe pe aripioare numai ca sunt niste pete mari cam cat jumatate din aripioara de la coada. Cum il pot TRATA?

Răspuns Apreciat de Editori
| Pariss a răspuns:

Are pata un aspect pufos ca de vata (pufos)? Sau e doar o pata alba dar care se intinde pe solzi, aripioare.
Daca pata are aspect pufos poate sa fie o infectie fungica.
Daca e doar alba si intinsa poate sa fie o infectie bacteriana.
Ambele sunt grave si pot duce la moartea pestelui. Plus ca sunt contagioase deci risti sa iti moara toti. Sfatul meu e sa incerci sa faci o poza clara si apoi sa mergi la un magazin unde se vand pesti sau la o farmacie veterinara, sa le arati poza, iar ei iti vor recomanda ce sa cumperi. Good Luck!