| Alinaaaapp a întrebat:

@random.things.but.cute:daca ai gasi un caine abandonat, ranit, si l-ai duce la veterinar, ai fi obligat sa ii platesti tratamentul si sa il iei acasa?
Știu ca reformulez aceeasi intrebare, dar nu prea m-ati lamurit...

5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai vrei sa plateasca veterinarul?
E meseria lui si veterinarii investesc multi bani in aia 6 ani de facultate.
Nu mai zic cat de greu si ce costuri sunt sa deschizi un cabinet veterinar cu ce trebuie.
Deci da, platesti tratamentul.
In caz ca nu il poti tine pe animalut cauta adoptatori pe net.
Adaposturi sunt putine, oricum sunt tinute din donatii... I highly doubt ca vreunu dintre voi ati donat vreodata 10 lei pentru mancare sau tratamente pentru animalele din adaposturi.

| Eireann a răspuns (pentru alina2k18):

Eu donez Bani in fiecare luna prin direct debit la un adapost din zona mea si in general daca imi permit si obiecte, mancare sau ce mai cer pe Facebook. Trebuie sa facem noi ceva, nu sa asteptam de la altii.

| Lukasssz a răspuns:

Da

| romeo78 a răspuns:

Da, veți suporta costurile medicale și, în funcție de gravitatea rănilor, îl veți lua atunci sau când zice medicul veterinar acasă.
Doar la centrele de ecarisaj se lasă un câine care nu poate fi păstrat sau anunțuri pe internet pentru adopție.

| Vântulalb a răspuns:

Da. Daca il duci, platesti. Veterinarul nu face nimic gratis.
Si daca te lasa inima, lasa-l pe strada. Daca nu, ia-l acasa si da anunt de donatie.