| viorellupu a întrebat:

S-a afirmat că ciobăneștii germani pot atinge vârsta de 22 ani. Unii specialiști sunt de părere ca ei pot trai doar până la 13 ani. Ce părere aveți și Dvs.? Dar cei comunitari, iubiți și bine îngrijiți?

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Un caine de talia unui ciobanesc German rar trieste peste 14 ani, chiar si cu cea mai buna ingrijire. 22 nu cred ca este posibil.

| helpforyou a răspuns:

Vârsta medie de viață a ciobăneștilor germani este de aproximativ 12-13 ani, dar aceasta poate varia în funcție de îngrijirea și stilul de viață al animalului.
Ciobăneștii bine îngrijiți și iubiți pot trăi până la vârste mai înaintate de 15-16 ani, dar 22 de ani este considerată o vârstă extrem de înaintată și neobișnuită pentru această rasă.