| mirciocul a întrebat:

Sa va spun eu ce am patit cu acest produs "natural"! Am o pisicuta comuna de 6 ani si o tin in bloc.Aseara m-a pus dracul sa o dau cu actocid spray cica pe caini, pisici si pasari, impotriva purecilor...Am spreiat-o pe la 8 seara, vreo 10-12 pufuri, cica se pot da 4-5 pufuri pe kg, pisica mea avand 5kg! Am avut grija sa nu se linga cat era umed sprayul, apoi pe la 11 a inceput cosmarul! Convulsii nasoale, mieuna urat, abia respira, tinea limba afara ca si cainii vara, avea urechile si boticul fierbinti.I-am facut dus rapid si am spalat-o bine.Cosmarul a tinut toata noaptea! Pisica tragand sa moara. Dimineata am ajuns cu ea la veterinar, acestia mi-au zis ca nu prea au ce-i face numai sa stam sa asteptam sa-si revina singura si mi-au zis in viata mea sa nu mai folosesc asemenea "bombe"! Mai bine un produs scump dar bun! Spre dupa masa a inceput sa manance niste bobite si sa bea putina apa, dar acum e seara si nu a fost deloc la litiera toata ziua! Maine dimineata plec cu ea din nou la cabinet.Va intreb pe voi cu ce am gresit? Ca imi vine sa-mi iau zilele, sau ati patit si voi ceva la fel cu acest produs minunat?

4 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Eu am folosit Ectocid Herba spray dar si pulbere,nu au avut prea mare efect impotriva parazitilor externi(sincer, trageau puricii la animalute ca albina la miere).Nu au avut probleme de sanatate dupa ce le-am deparazitat, probabil pisica ta a fost alergica la extractul plantei din care este facuta substanta. Sper sa nu mai ai probleme, dar daca se mai intampla, da-i Claritine sirop (daca are 5 kg poti sa-i dai 0, 4ml) si pentru febra poti sa-i administrezi jumatate de Novocalmin supozitor pentru bebelusi (sa o menti pana ajungi la medic). Multa sanatate pisicutei tale, sper sa nu mai ai probleme cu ea.

| Basthet a răspuns:

Bună! NU da pisicii medicamente pentru oameni! Unele pot avea efecte mortale. Împotriva paraziților externi, și la câini și la pisici, cel mai eficient este Fipronil. Când cumperi spui ce animal ai, ce vârstă are și ce greutate. E un fel de fiolă de plastic, căreia îi rupi capul și picuri soluția pe ceafă, unde animalul nu ajunge ca să se lingă. Dai părul la o parte, ca să picure pe piele. Este eficient și nu e nociv pentru câini și pisici. Când vrei un tratament nu te mai lua după reclame, întreabă medicul veterinar. Multă sănătate pisicuței tale! happy

| GrecuMariaaa a răspuns:

Cel mai bun este Parakill. Ii dai intre omoplati si la spatele cefei si o sa scape de purici. Cand i am dat pisicilor mele, le am bagat in cusca sa nu sara monstruletii prin casa. E atat de eficient ca dupa juma de ora cand m-am uitat la ei vedeam purecii jos, incepusem sa ii numar. 14-19 cam asa ceva laughing)
Stai calma, pisica ta se descurca. Dc mananca totul e in regula. Da i ceva bun, cum ar fi un pliculet cu hrana umeda. O sa pape imediat tot. Daca nu, trebuie sa o vada veterinarul.

| mirciocul explică:

ECTOCID HERBA SPRAY! scuze de greseala din formulare!