| NewTerminator a întrebat:

Sal TPU as dori sa imi cumpar un caine care sa se gaseasca in unde din aceste rase:Pit Bull, Boerbull, Bandog, American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiler, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso. Treaba e ca eu vreau un caine care sa fie agresiv dar si sa arate bine, in sensul de a fi musculos. Cel mai mult imi place bandogul dar am aflat ca n exista pedigrii, si chiar as vrea un pedigrii. Un pedigrii care imi place e American Staffordshire Terrier, desii stiu ca cel mai agresiv e american pitbull terrier(sau cele doua rase care imi plac sunt identice?).
Oricum problema e ca toti in afare de american pitbull terrier sunt interzisi in Romania sau trebuie multe hartii ca sa ii deti:http://www.caini-ham.ro/29detinereacainilorpericulosi.ht m aici este legea impotriva lor.

Intrebarea e: daca sunt prins ca detin un asemenea caine fara acte sunt pedepsit prin lege si ce ii fac animalului?

MERSI ANTICIPAT

2 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

CeaU
Studiez medicina veterinara:
Vise! Legile acestea nu sunt aplicate, eu am 2 vecini care au pitbulli si sunt foarte agresivi, trebuie tinuti in botnita si lesa altfel sare pe oameni si tot ce prinde (si locuim la bloc).
Daca ai asigurat la tine botnita si e tinut in lesa nu se intampla absolut nimic!
Nu inteleg faza Bandogul, toti cainilor de rasa se pot face act de Pedigree.
Musculos poate fi orice caine din rasele respective daca ii asiguri un meniu de hrana consistent si la asta ma refer la : Hrana speciala (pana la 1 an mancare de Juniori de exemplu: pedigree junior, friskies junior etc)
De la 1 an incepi cu Mini Adult iar de la 2 ani cu Adult.
De la 4-5 luni poti incepe cu Gaturi de pui (pana la 1 an i le fierbi 20-25 minute pana intra furculita prin os, atunci sunt fierte bine), orez fiert, morcov fiert si calciu.
Gaturile se tin in frigider dar dupa 3 zile incep sa se strice si sa miroasa urat, deci in 3 zile trebuie sa le manance pe toate.
Odata pe luna 10 zile Calciu lactic.
Si apa in permanenta evident, de altfel toate vaccinurile la zi!
Zgarda antipurici iti recomand Profesionala e undeva la 60 de lei iar timp de 5 luni tine la distanta tantarii, capusele, puricii si inca ceva insecta..Atat timp catzgarda nu intra in contact cu apa!
Baia cu sampon se face doar de la 6 luni, cu sampon anume pentru catei cu par scurt.E undeva la 20 de lei.
Pe cap si gat nu se spala cu sampon, doar dai tu cu mana cu apa.
Apa sa fie potrivita, nici calda nici rece.
Si jucarii de la veterinar sau pet shop, mingiute ..Sunt cu 5 lei.
Daca mai ai intrebari astept sa raspund la ele happy.
Eu as alege intre Bandog sau Pitbull.
Iti doresc Succes si O noapte placuta! happy

| 96SeB96 a răspuns:

Pai American Staffordshire Terrier este var cu Pit Bull'ul.
Adevarat nu e chiar atat de agresiv ca pit bull'ul dar tot '''dur'' e.
Conteaza si cum il dresezi, daca ar fi sa aleg mi-as lua amstaff asa ii se mai zice lui American taffordshire Terrier
sau rottweiler.
Spre ex. cane corso e mai greu de dresat pentru ca sunt mai dominanti, bine asa e cu majoritatea dar daca te impui vei reusi.
In leg. cu pitbull'ul trebuie sa il inregistrezi la politie sa ii faci cazier. Si nu stiu daca esti pedepsit daca detii un pitbull fara acte. Dar un cazier e vre'o 12 lei, nu e mare branza.
Alegerea iti apartine. happy