| torres555 a întrebat:

am o intrebare legata de acvaristica (referitoare la pestii betta).

Daca as pune 3 femele si 1 mascul in acelasi acvariu ar mai putea fi prezenta reproducerea?(eu consider ca e aproape imposibil dar va adresez voua aceasta intrebare ca si cunoscatori sau detinatori de pesti betta).Va rog cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| razvanf a răspuns:

Nu o sa reproduca, iar daca cumva o sa reproduca nu o sa supravietuiasca puietul datorita celorlalte femele, ca o sa ii manance.
daca vrei puiet trebuie sa separi o femela si masculul intr-un acvariu mic iar inaltimea apei sa fie de maxim 15 cm iar pe fundul apei sa nu pui pietris,
cel mai bine uitate aici http://imarius.3x.ro/articole/reproducere_betta_splendens.php

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Teoretic se poate, dar ai grija cu inmultirea lor, o femela betta naste de mai multe ori chiar daca reproducerea lor a avut loc doar o data(cateva luni bune tot iti face pui) si exista riscul sa nu ai ce sa faci cu ei.
Si inca un lucru, trebuie sa ai grija cand naste sa despartii puii de pestii mari pentru ca altfel o sa ii manance.

| seful1234big a răspuns:

Parerea mea este ca ca sa se reproduca trebuie sa ie un mascul si o femela eu crecaar putea
funda