| tavi555 a întrebat:

Am o problema cu cainele meu.
De un an incoace (de cand avea el 2 luni), nu mai scap de purici.
Am fost cu el la veterinar si mi s-au dat o gramada de solutii, dar degeaba(Frontline, Parakill, Practic, etc.). Credeti-ma ca le-am aplicat corect pe toate.I-am dat cu solutie si nu i-am mai facut baie o luna.
Sunt disperat.Am incercat la un moment dat sa-i dau cu un produs mai puternic(Neostomosan), dar degeaba!
Nu stiu cu ce sa-i mai dau ca sa-l scap de purici.
Mentionez ca singura sursa de purici este el(cainele). Stam la bloc la etajul 4, iar afara il duc destul de rar(doar cat sa-si faca nevoile). sad

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Cumpara sampon special pentru caini contra puricilor si parazitilor si sa-l speli cat mai des si cumpara o zgarda anti-purici! Daca nu va trece asta, esti obligat sa scapi de cainele sau poti sa-l lasi la tara, la bunici sau la matusi! Nu poti sa tii cainele la bloc ca contaminezi pe ai tai si pe vecinii tai si o sa iasa un scandal! Evita asta si urmeaza-ma sfatul meu!

| tavi555 explică (pentru untu):

Sincer, cainele asta e ciudat.Nu am luat nici un puric de la el, dar il mananca pe el foarte tare. Puricii i-au provocat rani peste tot.

| untu a răspuns (pentru tavi555):

Stai putin! Ranile astea nu este de la puricii, ci de la viermii paraziti care traiesc sub pielea cainelui si provoaca mancarime cainelui tau! Mergi urgent la medicul veterinar si sa-ti faca o injectie subcutanata cu medicamentul EVOMEC sau IVOMEC!

| Trixy65 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta. Cainele meu tot avea purici, si mama a cumparat toate felurile de solutii, dar nimica. Ai putea sa cumperi un sampon special pentru purici, si sa il speli mai des. Purecii pot fi adusi si de afara (de ex. daca ai pus mana pe o pisica si nu te-ai spalat). Ai putea sa il speli si dupa ce il scoti de afara. Bafta.

| DianaDMDixie a răspuns:

Cainele meu a scapat de capuse cu neostomosan, deci nu stiu ce ti-as putea recomada. Incearca sa il dai cateva zile la rand, acum depinde, daca e flocose mai greu, daca are plana lucioasa si scurta incearca sa mai iei din ei manual.

| DianaDMDixie a răspuns:

Acum am vazut si faza cu ranile, este cum a spus 03111. Inafara de acea injectie, fa-i niste bai cu apa mai rece, acum 4 i s-a intamplat unui caine de-al meu, si greu a scapat.