| MusicGabyBoy a întrebat:

Am un caine pe nume Dingo de 10 luni! L-am invatat Sezi,Culcat,Labuta,Asteapta,Taras! Problema este ca face aceste comenzi doar daca vede o recompensa, altfel nu! Va rog ajutati-ma cu un sfat ca sa face aceste comenzi fara recompensa big grin! Funda

Răspuns Câştigător
| Clauvdgg a răspuns:

Pai, cainele trebuie sa stie cine e stapanul. El crede ca el este stapanul tau. In primul rand el trebuie sa aiba frica de tine. Atunci cand ii dai comanda, nu o face ca si cum te-ai ruga de le, ci cat mai tare, clar si rastit! Spui tare : Sezi! daca nu sede ii arati palma ( cand ii arati palma el trebuie sa stie ca este ceva rau si trebuie sa faca ceea ce ii comanziu tu, chiar daca nu ii dai recompensa )
E mult de munca pana se va invata. La inceput trebuie sa dai in el ( ii dai o palma incet la fund laughing ) deci cand ridici palma sa ii fie frica.
Si tot timpul cand face bine, il alinti, ii spui,, Bravoo! " il mangai si il lauzi, dar nu ii dai recompensa. Va dura ceva timp pana o sa invete sa faca comenzile fara recompensa. Daca se maraie la tine, ridici din nou palma si ii dai incet peste bot! Sau daca el are frica de ziar sau de curea sau orice alt ceva. Dar sa nu dai tare ca e posibil sa ai complicatii, si cand e timpul potrivit el se va razbuna. Cainele meu cand era mic ii era frica de ziar, dar cum a crescut, daca prinde un ziar il face bucati laughing. dar cand ii spun,, Nu e voie " sau,, Sezi " sau orice alte comenzi, o face, pentru ca are frica de mine chiar daca este ditamai cainele. Daca il dresezi cum trebuie, o sa fi si tu multumit.
Deci nu uita ca el trebuie sa stie cine ii este stapanul!winking
Bafta!

2 răspunsuri:
| AdiAdiBB a răspuns:

Pai daca ai observat si dresorii cand dreseaza cainele ii da o recompensa si odata obisnuit cu recompensa nu mai prea ai cum sa il dezobisnuiesti