| Bogdytza2000 a întrebat:

In vara vreau sa-mi iau un caine masiv pentru curte. Ceea ce vreau sa intreb este despre rasa Cane Corso. Il pot dresa si singur? (am 13 ani dar daca e sa-l dresez folosesc un manual). E rau si agresiv cu stapanul sau? Se dreseaza usor? Si il pot dresa singur? Daca spuneti si cat costa e numai bine. Va rog raspundeti. FUNDA!

21 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Salut,
Pai sa o luam in ordine, prima data o sa iti raspund la intrebarile adresate de tine, si dupa aia o sa iti spun parerile mele.
1- Il pot dresa si singur?
Da, desigur ca poti daca ai cunostintele si rabdarea necesara. ( Te poti documenta dupa diferite site-uri care se ocupa cu dresajul cainilor)
2- E rau si agresiv cu stapanul sau?
Orice caine care nu este bine socializat poate fi agresiv atat cu stapanul sau cat si cu persoanele din jur, daca nu are un stapan care sa il domine, acesta va prelua el locul de seful haitei, si va incerca sa te domine, daca stii sa il atentionezi bine si la momentul potrivit, vei avea un caine care nu iti va iesi din cuvant.
3- Se dreseaza usor?
Orice caine este capabil sa invete pana ce batranetea ii deterioreaza cunostintele. Doar ca uni caini sunt mai greu de dresat deoarece au o rezistenta la stres mai mica si o atentie nu foarte sporita, dar si acei caini pot fi dresati cu rabtare. Dar Cane Corso este un caine care se poate dresa usor in comparatie cu alte rase.
4- Il pot dresa singur?
Vizualizeaza intrebare 1!
5- Daca spuneti si cat costa e numai bine.
Un exemplar din rasa Cane Corso variaza intre 1 Euro si 500 Euro, dar cel mai mult vei gasi pe la 150 - 200 - 250 Euro, depinde si de linia de sange, de parinti daca au concursuri castigate si mai multe, dar de acesti bani ar trebui sa includa (Carnet de sanatate, Pedigree, Carnet de performana, Microcip ).

Acum sa iti mai spun cateva detalii :
-Cane Corso este un bun caine de paza, dar eu iti recomand sa dai atentie si rasei Rottweiler, Doberman sau Ciobanesc Belgian Malinois, deoarece si acestia sunt caini foarte buni in activitati de paza si atac. + Malinois este una dintre rasele care la momentul actual domina la toate competitila canine sportive (Paza si atac, detectarea drogurilor, etc)
- Daca iti cumperi un Cane Corso cauta-ti unul pe la 200Euro, si cumparati de la un crescator, nu recomand cumpararea cainilor de pe diferite site-uri (canise), cauta mai multi crescatori, si vezi care dintre ei doreste mai mult sa aiba exemplare frumoase si caini sanatosi decat exemplare cu probleme genetice si bani multi!
-Incearca sa ii impui regulile din primele zile de cand l-ai achizitionat (orice rasa este) daoarece cum se formeaza asa va ramane!

BAFTA!

| Bogdytza2000 explică (pentru InstinctPr3ciS):

De Rottweiller mi-e frica... Doberman iarasi... Iar de Mailinois nu stiu ce sa zic.

| InstinctPr3ciS a răspuns (pentru Bogdytza2000):

Malinois am eu acum, pot sa iti spun ca este un caine minunat, care se dreseaza foarte foarte usor, datorita inteligentei si dorintei de munca pe care o are, si dupa cum am mai zis, este cainele care la momentul actual domina aproape toate competitile canine de sport.
Si acum sa iti spun despre frica ta :
Desigur, ca necunoscator iti este frica de un caine cu un aspect fizic impunator, dar odata ce ai rasa respectiva, ai sa vezi ca sunt caini la fel ca toti alti, cu o iubire nemarginita... nu te lua dupa miturile de genul : Le creste creierul prea mare, si la 7 ani ori te omoara el ori il omori tu. FALS FALS FALS COMPLET FALS! Cresterea creierului in exces este o boala, care de obicei mai apare la caini de talie mica.
Acuma ramane la alegerea ta ce caine alegi sa iti achizitionezi, daca m-ai ai vreo nelamurire posteaza aici si cand o sa intru o sa iti raspund!
Bafta!

| Bogdytza2000 explică (pentru InstinctPr3ciS):

Multumesc! Un Malinios cat costa mane? Si creste mare? Este masiv?

| InstinctPr3ciS a răspuns (pentru Bogdytza2000):

Http://www.caini-ham.ro/descrieri/02molosi/21malinois.htm
Gasesti de la 3 milioane pana la 15 -20 Milioane.
Depinde ce cauti si unde cauti.
Pret indicat ar fi : 7-8 Milioane, daca gasesti oferta imi arati si te sfatuiesc, ce sa faci.

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Desigur, poti sa gasesti caine la 3-4 Milioane foarte ok din punct de vedere al rasei, la asta ma refer la parinti bunici strabunici sa fie de rasa si el sa aiba o structura normala... si poti gasi la 10 milioane si sa fie un caine nu foarte ok din punct de vedere al rasei!

| Bogdytza2000 explică (pentru InstinctPr3ciS):

Multumesc! Mane eu am vazut cateva intrebari pus de tine despre rasa Cane Corso. In una chiar spuneai ca iti cumperi. De ce ai renuntat la aceasta rasa?

| InstinctPr3ciS a răspuns (pentru Bogdytza2000):

Pai, chiar gasisem un vanzator, serios, care producea caini buni, si am vb cu el si imi oprise un caine, cand am fost la el din pacate era cam slabut cainele, fata de catelele care ramasesera, si am hotarat sa il mai las 10 zile, la care el a fost de acord, si dupa aia sa merg sa il iau, dar dupa aia am aflat de asta, si mi-a placut mult, era foarte mare, labele imense, grasut si bine facut, si l-am cumparat pe asta. Si sunt foarte multumit.

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Unde ai de gand sa ti cainele?
La casa sau la apartament?

| AnonimKidd a răspuns:

Un expert spune asa : Daca cainele te musca de cand e mic, nu ai ce-i face. Oricat l-ai dresa tot asa ramane si va musca in continuare. Daca cainele nu musca cand e mic nu va musca nici cand va fi mare. Eu zic asa, vezi daca e agresiv cu tine. Daca e mai bine chemi un dresor!

| totElodia a răspuns:

Gace Corso e caine de prestigiu, cu abilitati mentale excelente, dar IN NICIUN CAZ nu ar trebui tinut in lesa. Daca ai norocul, il gasesti la 350 euro (peste 1.500 lei), rasa pura. Poate fi si mai mult, dar 350 este minimul.

| Bogdytza2000 explică (pentru totElodia):

Eu am sa tin cainele la casa. Si de ce nu trebuie tinut in lesa?

| Decebalul a răspuns:

Eu mi-am luat in vara un pui de cane corso de 1 luna cu 1300 de lei (tu daca iti ei, ii poti lua se cu 900de lei). Cu un manual de dresaj pentu caini, de la 2 luni am inceput sa il dresez iar acum asculta de oricine, chiar si de un strain ( asa l-am invatat eu). La-m dresat foarte usor pentu ca este o rasa foarte inteligenta. Eu am tot 13 ani si l-am dresat singur fara ajutor. Daca iti ei ai incredere ca iti va fi usor sa il dresezi.
Sper ca te-am ajutat! happy

| JockerStoica a răspuns:

Il poti dresa singur daca ai un manual de dresaj. Poti sa-l dresezi de la varsta de 6luni.Si nu e agresiv cu stapanul Rasa Cane corso se ataseaza repede de stapan.Deci nu e agresiv il poti lua cu incredere apropo un cane corso fara peddigree costa 100-150euro.Si cu peddigree cam 200-300euro. Salut

| Dafii a răspuns:

Ca si rasa este un caine inteligent si docil cu stapanul sau si apropiatii. Majoritatea exemplarelor pe care le-am intalnit erau foarte blane cu copii dar acum nu spun ca nu pot fi agresiviwinking. Parerea mea, mai bine mergi cu el la un dresor specializat pentru a-l dresa cum trebuie! Nu poti dresa un catelus cu un manual la 13 aniwinking. Din cate stiu, numai dresorul stie sa il controleze tongue si sa il educe asa cum trebuie. Daca totusi optezi pentru o asa rasa nu uita ca nu trebuie sa il rasfeti prea mult happy. Incearca sa ii oferi afectiune si atentie inca de mic insa corecteaza-l atunci cand greseste pentru ca atunci cand va creste poate deveni totusi incapatanat si agresiv sad. Inainte sa iei unul informeaza-te despre rasa pe internet happy. Funda big grin?

| syv12345 a răspuns:

Iti dau un site pe care scrie totul, si cat costa. http://www.catei-de-vanzare.ro/Cane-Corso_51.html

| alexa12345678 a răspuns:

Acum depinde ce vrei de la el, vrei un caine care sa-ti fie cel mai bun prieten dar caini si oameni din exterior sa nu le permita nici sa-l atinga, atunci nu-l socializa cu oameni si animale, nu il lasa sa puna pe el sa se joace cu ei, dar in acelasi timp sa fie prezent dresajul. Personal nu iti recomand acest tipar care il poti fixa in mintea cainelui deoarece presupun ca esti la primul caine si cane corso este un caind greu de stapanit cu o forta exceptoonala ..NO sa v Sfatul meu, multa socialozare cu oamenii, cu cainii dar acum depinde, incearca sa te feresti de caini agresivi care ar putea sa il muste din diverse motive deoarece ies din asta 2 cazuri : un caine agresiv sau unul fricos.
Cum incepi dresajul :la varsta de 3-4 luni este ideal si incepe cu 10minute pe zi in care sa incluzi SEZI CULCAT ASTEAPTA SUS; la inceput ajuta-l daca vexi ca nu iese perfect apasa-l putin pe posterior din comanda sezi indreapta-i mancarea pe zol ca sa se aplece si sa stea oin culcat, pune-i mana sub burta diridical putin cand ii spui SUS. Dupa fiecsre sezi culcat dus la capat asa cum e recompenseazal cu recompense cumparate de la magazin sau cu cacaval sau inimi fierte. Rezultate vor aparea dupa 10zile, vizibile si mici si cu timpul poti mari nr de comenzi si timpul de lucru.In jur de 2, 3 luni dresajul ar trebui sa fie complet daca este executat regulat zilnic. Inca un lucru ca uitasem DRESAJUL SE FACE NUMAI DUPA CE FACI EXERCITII FIZICE CU EL, ALERGARI, ARUNCAREA MINGII; nu este obligatoriu dar isi consuma energia si este mai atent dupa aia la tine, incearca si ai sa observi dupa (EXERCITI-I DISCIPLINA -VAFECTIUNE ). Pe moment asta e tot, daca mai sunt lucruri care le-am omis revin.
Bafta si nu uita multa rabdare si calm si cu timpul o sa vezi rezultate!

| Bogdytza2000 explică:

Va multumesc enorm ca ati raspuns! :X Acum nu stiu cui sa dau funda sad mai astept ceva raspunsuri daca nu am sa vad cui dau. Deci il pot lua cu incredere? Si il dresez usor singur?

| Sln_Petro_2000 a răspuns:

Hmm. am auzit ca sunt cam agresivi. iti recomand sa-ti iei un ciobanesc caucazian ..si eu am unul la tara. este foarte mare dar si prietenos. dar apara destul de bine... la mine nu intra nimeni big grin

| yooo98 a răspuns:

Cainii Cane Corso au o personalitate puternica, dominanta si pot fi agresivi cu strainii. Socializarea timpurie a acestor caini este puternic recomandata. Aceasta rasa trebuie stapanita de catre proprietari cu experienta si nu este recomandat persoanelor care nu-l pot controla. Cane Corso este un caine foarte inteligent si loial familiei sale.Un Cane Corso bine dresat si sociabil poate fi un companion canin minunat. Sunt caini de casa excelenti, in ciuda taliei lor. Cane Corso este pasnic si tacut pana in momentul in care este perturbat de strainii nedoriti. Dresajul

Cane Corso este o rasa foarte usor de dresat. Sunt caini inteligenti si energici, fiind bucurosi sa le indeplineasca stapanilor toate cerintele. Trebuie sa fie struniti cu fermitate si perseverenta, iar socializarea timpurie este absolut necesara. Crescut si educat adecvat, Cane Corso este un urias gentil si iubitor. Fara dresaj, cainele Cane Corso are potentialul de a deveni agresiv si amenintator, caracteristici ale majoritatii mastiff-ilor. Rasa este un protector nativ si un caine de paza.Nume traditionale pentru cainii din rasa Cane Corso:

Masculi: Alcatraz, Brutus, Bomber, Badoglio, Centurion, Corrado, Druid, Erin, Falstaff, Ferrocio, Germanicus, Geronimo, Gladiator, Hannibal, Hercules, Malaparte, Noriega, Spartacus, Sumer, Terror, Umbro, Zapata.

Femele: Aruela, Attica, Barcelona, Brava, Bonanza, Carmina, Constanza, Cruella, Darida, Miranda, Nefertiti, Roberta, Ruanda, Samara, Serena, Stamina, Tosca. NU trebuie antrenat pentru paza si atac!
NU trebuie sa va luati un asemnea caine decat daca aveti si timpul si conditiile materiale si capacitatea psihica si cunostintele necesare pentru a-l creste, intretine si educa in mod corect! (sper ca ti-am fost de ajutor si sa stii ca tot ce ti-am scris aici e luat de pe net laughing )