| AlexCristi97 a întrebat:

A incercat cineva sa faca serigrafie pe materiale textile? As vrea cateva informatii legate de materialele pentru ecrane si cerneala potrivita. Pana acum pe internet am gasit doar emulsie fotosensibila pentru sita serigrafica, dar nu gasesc nicio vopsea/cerneala recomandata special pentru acest procedeu.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La serigrafie se lucreaza cu vopsele vascoase, tip pasta (mai subtire), care se aplica pe sita cu spaclu (de cauciuc, de lemn sau de plastic). Aplicarea se face pentru fiecare culoare, separat, pe rand, pe straturi (dupa uscarea stratului anterior.

| AlexCristi97 explică (pentru Bula):

Mersi, speram sa gasesc pe cineva care a lucrat si imi poate spune exact ce vopsele si de unde as putea achizitiona

| AlexCristi97 explică (pentru Bula):

Iti dau funda pentru ca ai incercat, dar cum ziceam, voiam pe cineva care a lucrat cu ele, am vazut si eu ambele site-uri, dar eu nu vreau un set complet, vreau doar o vopsea recomandata si niste sfaturi pentru un incepator. Mersi oricum

| Bula a răspuns (pentru AlexCristi97):

Eu am lucrat cu serigrafiere, cu peste 20 ani in urma, dar pentru foarte putin timp. Atunci se foloseau alte materiale si tehnologii.