| Spataru_Ilie_1991 a întrebat:

A m un pui de porumbel mic abia iesit de 2 zile din ou si nu stiu cum sal hranesc

2 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Din pacate este mult prea mic ca sa supravietuiasca cu ce ii dai tu. Daca avea 2-3 saptamani mai mergea, la 2 zile in afara de parinti nu il poate hrani nimeni. Poti incerca cu grau si seminte de floarea soarelui sau mieji de seminte de ce nu, fara sare! Apoi ii dai cu seringa apa, este prea mic sa il bagi cu capul in apa cum zicea cineva mai sus. Dupa cum povesteste al iei avea cel putin 3 saptamani daca nu 1 luna.La 2 zile nici nu are idee cum arata.Sansele ii sunt minime, tata creste porumbei de 40 de ani, ai de ales pe cine asculti.Cel mai onorabil ar fi sa ii gasesti alti parinti, de cele mai multe ori ii adopta daca si alta pereche au pui apropiati ca marime.Altfel taie-l si arunca-l, il chinui degeaba asa! Bafta.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Am avut și eu acum câțiva ani un pui micuț și l-am crescut mare și i-am dat drumul. Prima dată l-am hrănit cu grâu, i-am dat așa ușurel în cioc, fiindcă nu știa să mănânce de unul singur. După care, ca să bea, îl băgam cu capul în apă, chiar dacă se zbătea, avea nevoie de apă. Și tot așa. Peste o săptămână deja mânca de unu singur, mai mânca pâine, porumb, grâu.