| Motz_Marius_1998 a întrebat:

Acum 3-4 luni am adoptat un Dog Argentinian, care a patit foarte multe, are 2 ani, ii este frica de zgomotele din oras, de masini, cam orice, oameni straini si multe altele, pe langa asta este agresiv cu orice caine, ma gandesc ca din cauza trecutului, a avut niste altercatii si sigur de aceea, dar cum sa zic la el e altfel, cu oamenii e agresivitatea in urma fricii(fear aggression) iar cu cainii e agresivitatea cu scopul dominarii(dominance aggression), dar sunt momente in care de frica nu mai latra, maraie la caini sau altele dar doar in anumite locuri si asta e din cauza fricii. A facut progrese mari, dar sunt curios daca pot primi mai multe sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Mersi ca ne-ai tradus si in engleza ca nu intelegeam. Rasa asta de caini este agresiva, deci nu numai din cauza fricii, asa e el cu strainii. Normal e caine de vanatoare. E un caine care trebuie dresat daca e sa il tii ca animal de companie.
Alte informatii despre el gasesti pe google, de exemplu:
https://www.infocaini.ro/rase-de-caini/rasa/dog-argentinian

| Motz_Marius_1998 explică (pentru Sn4k3):

Da din cate am citit am observat ca, asa este temperamentul lui, vrea sa ma apare de fapt tot timpul, dar iti zic o parte din ce a patit: cand a fost gasit de o doamna/domnisoara, aceasta l-a pus in tarc cu cainii ei iar din cate am inteles cei 2-3 l-ar fi batut pe el. + are si o rana destul de mare, cicatrizata, pe gat si pare a fi muscatura. si ma gandesc daca nu de acolo poate dorinta asta de razbunare pe orice caine orice dimensiune., oricum iti multumesc, am citit mult despre ei dar nu am asociat totul la el.

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Hello.Ai grija mare de el și oferă-i iubire, afectivitate, atenție cât mai multă și să ai grijă să nu își facă rău și hraneste-l bine, joaca-te cu el.Succes!