| RockstarGms a întrebat:

Acum fix 3 zile am achizitionat un papagal Marele Alexander in varsta de 2 luni. Este cam agresiv,nu iese din colivie si musca. Cum as putea sa-l fac sa nu mai muste? Adica doare foarte mult, uneori chiar sangerez in urma muscaturilor.

1 răspuns:
| dongo a răspuns:

Eu i-am ridicat partea superioara de la colivie cu totul, tot la fel nu vroia sa iasa din cusca. Nu ai ce sa faci, nu primesti rezultate imediat. Trebuie sa imblanzesti pasarea, sa te recunoasca ca stapan iar asta dureaza. Ofera-i atentie in fiecare zi, vorbeste cu el de fiecare data cand ai ocazia. Incearca sa bagi mana in colivie sa intinzi degetul spre el, daca se sperie nu insista. Mai este si maine o zi si tot asa. El inca nu este acomodat cu noua locuinta, cu tine. Nu aseza colivia la nivelul solului! Pasarea trebuie sa te perceapa ca un seaman de-al ei, asta inseamna ca trebuie sa te priveasca de la acelasi nivel ca tine, lasand-o pe jos se va simti inferioara si va deveni agresiva... sunt multe de explicat, si sunt si mai multe bloguri de unde poti alfla multe informati. Ideea este aceea ca trebuie sa ai foarte multa rabdare!