| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,am 17 ani, am o problema. Mi-am gasit un loc de munca la un bar, dar îmi e frică să mă duc, ma tem ca nu o sa ma descurc deloc. Ce ma sfătuiți să fac sa imi infrang teama si mai greu sa stiu cum e sa lucrezi ca ospătar sau ca barman? In principal îmi este frica sa nu fiu pus sa vand ca sunt praf la mate.sad
Multumesc!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nimeni nu s-a nascut si a inceput sa alerge imediat.
Totul se invata si se exerseaza in timp.
Tu, fara mare experienta, SIGUR nu va trebui sa servesti ca un barman sau chelner cu 2+ ani vechime.
Intai vei invata cum sa aduni paharele, sticlele goale etc., nu vei umbla cu banii decat foarte rar.
Cand sefii tai te vor considera suficient de bine pregatit, atunci vei avansa, vei primi si sarcini mai avansate, sa te inveti si cu lucrul cu banii.

Iar cata matematica ai nevoie: trebuie sa stii sa aduni data zilei la nota de plata... big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca tu crezi ca la o bautura care costa 8 lei suta de grame si primesti 10 lei, nu te descurci sa dai rest 2 lei, inseamna ca ai problema mare. Esti praf si la romana dar asta este aritmetica de clasa intai. Daca mai este si cu computer te-ai scos. In rest, doar sa-ti cumperi un calculator de birou cu 18 lei.: http://bit.ly/2DbkmkD

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Singura soluție ca să afli dacă te descurci este să te duci la lucru. În prima iz vei fi pus la munci mai ușoare, să debarasezi de pe mese. Apoi cei mai în vârstă de acolo, te vor învăța treptat să faci lucrurile cum trebuie. Ei au nevoie de tine, de aceea te-au angajat. Te vor ajuta în mod sigur.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Vorbeste cu seful sa te puna numai la servit clientii si debarasat mesele pentru inceput, si îi spui ca nu te descurci cu matematica si sigur vor fi alti colegi/colege care te vor ajuta.

| Andreeush a răspuns:

Adică vrei să zici că nu te-ai descurca să dai rest?
Ar trebui să te gândești serios ce vrei să faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul meu job a fost la 16 ani la un bar, barman ospatar, la un billiard/club/restaurant nunti.
Asa eram si eu la inceput primele zile. ca nu ma descurc ca pana mea. Si a fost super. Si mi-am intalnit nevasta de acum, acolo happy 12 years ago

| gothicbat a răspuns:

De ce te-ai angajat, ai nevoie de bani sau?
Te vei descurca și cu școala și cu munca?

| SebiCRT a răspuns:

Salut, la inceput o sa-ti fie mai greu pana invete mersu, dar nu te descuraja, nu-i asa de greu, gandeste-te ca ii mai greu doar ca o sa umbli mult da in rest chiar nu ii, eu tenincurajez sa incerci, daca nu-ti place pleci.