| Coffee123 a întrebat:

Salut, am 2 perusi, baiat si fata. Baiatul a fost luat primul, dupa ce perusul pe care l-am avut anterior a murit, acesta fiind luat de parinti in speranta ca voi trece mai repede peste moartea primului perus, la care am tinut mult. In fine, nu prea a fost asa fiindca eu nu mai voiam sa ma atasez cu gandul ca va muri si acesta la un moment dat ( sunt ciudat, stiu ). Nu pot sa zic ca nu i-am acordat atentie deloc, insa poate as fi putut mai bine ( sa incerc sa-l dresez, sa vorbesc mai mult cu el sau nu stiu ). Asta in prima saptamana, dupa aceea ne-am gandit sa mai aducem o fata ca sa nu se simta singur. In fine, sa trec la subiect. Am implinit cam 1 an de cand ii avem, se inteleg bine, ciripesc, se scarpina unul pe altul si altele, cusca lor e spalata zilnic, usita de la cusca sta deshisa mereu cand eu sunt acasa (baiatul iese, fata nu prea, dar nu am vrut nici sa o oblig, am incercat de cateva ori sa o prind in mana si sa o scot din cusca dar ajungea sa se ascunda dupa mobila, asa ca nu am mai incercat de teama sa nu o ranesc ), apa si mancarea le este schimbata zilnic, le mai pun si muzica pe care ciripesc, instrumentala ( ciripesc pe ritm si ma gandesc ca le place ). In nici un caz nu sunt neglijati, dar nici nu primesc FOARTE multa atentie, in general sunt lasati sa zboare prin casa sau sa se "giugiuleasca" prin cusca big grin
Ce vreau sa intreb e : am citit mai multe articole pe net despre perusi, unde scria ca necesita multa iubire din partea stapanului DAR am vazut si alte articole unde scria ca daca nu ai asa mult timp sau altele poti lua o pereche si nu va fi o problema.
Deci, avand in vedere ca sunt tinuti in curatenie, conditii bune, sunt lasati afara, atmosfera din casa e linistita, mai conteaza asa mult faptul ca nu sunt bagati in seama in permanenta?

Răspuns Câştigător
| Anca32 a răspuns:

Sa i bagi în seama permanent ar însemna să stai toată ziua în casa și nu prea cred ca ai cum face asta. Tocmai de aceea sunt 2 sa nu se simtă neglijați?