| Vali2265 a întrebat:

Am 4 pui de pisica micuti (aprox. 2 saptamani) iar mama lor nu a mai venit pe acasa de 3 zile.
Astazi am hotarat sa le dau eu lapte cu seringa (lapte de vaca, am vazut ca nu este recomandat dar este tot ce am momentan, diseara o sa le amestec cu galbenus si miere cum am citit pe net).

- Ce imi recomandati sa fac?

*Tin sa menționez ca nu pot ajunge la un veterinar momentan.
* Le-am amenajat un loc si le-am pus un ceas care ticaie langa.

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Nu amesteca cu miere si galbenus, da-le asa simplu, ei au intoleranta la lactoza deci o sa ii doara burtica dar daca nu ai posibilitate sa cumperi formula pentru pisicute si biberon, hraneste-i la 3-4 ore cum poti ca sa traiasca.
E bine ca au 2 saptamani si nu sunt de 2 zile.
De la 1 luna poti sa le dai pateut kitten si pliculetz tot kitten, le pui pe la botic si ii dai la farfurie sa prinda gustu.
Foarte important sa ii stimulezi sa isi faca nevoile [ carpa putin umeda in apa f calda ii freci usor pe burtica si inspre fundulet ], sa nu neglijezi partea asta ca pot muri. Aici iti explica si arata cum sa faci
https://youtu.be/QGKFqz-dpVc
Felicitari pentru gestul tau de a ajuta cei 4 puiuti ramasi orfani.

| Vali2265 explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc de informații!
Am uitat sa mentionez ca deja am folosit o carpa cu apa calduta ca sa ii stimulez sa isi faca nevoile (m-ar ajuta daca mi-ai spune si cat de des sa fac asta).
De saptamana viitoare o sa incep sa le pun un castron micut cu lapte pentru pisici ( daca gasesc ) amestecat cu puțină paine si o sa scad zilnic din doza de lapte pe care o pun in castron ca sa ii intarc rapid. (Asta dupa ce o sa inceapa sa manance)

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Wow, habar nu am raspuns la intrebarea ta
dar mi se pare incredibil ce faci, si mai esti si baiat
TINE-O TOT ASA! sunt tot un zambet si mi-ai facut ziuawinking

MULTUMESC!

| Vali2265 explică (pentru Bizon95):

Doar ajut niște animalute pe care nu le pot lasa la nevoie?
Ma bucur ca ti-am facut ziua mai bună!

| RoCkKiD a răspuns:

Pisicile nu se pot harni cu lapte de vaca, stiu ca noua ne pare normal ca am vazut in Tom si Jerry dar saracele nu ii simt gustul si nici nu-s neparat echipate sa-l proceseze.

Daca nu ai de ales, si asta doar pe o perioada scurta, incepe cu cantitati mici de cativa mililitrii, sa vezi cum reactioneaza fiecare pentru ca risti sa faca diaree, sa vomite si in final sa dea coltul de la dezhidratare. E posibil sa ai sanse de succes mai mari la puii tai avand in vedere ca sunt mici dar ai grija.

Nu adauga in nici un caz miere sau alte prostii, mergi cat mai repede la un veterinar pentru ca exista compozitii sepciale pentru puii de pisica.

| GrecuMariaaa a răspuns:

Pai, astepti sa se intoarca mamica. Daca ai in zona un pet shop poti sa le cumperi lapte praf pentru pisicute mici sa nu se deranjeze la stomac de la cel de vaca.
Pastrezi puii pana cresc si ii dai spre adoptie sau ii pastrezi si sterilizezi/castrezi cand mai cresc.
E foarte frumos din partea ta ca ai grija de ei!