| costinmanea a întrebat:

Am inteles ca si catelele au ciclu, insa de la ce varsta incepe, cat dureaza? Cum ma pregatesc? Am un beagle.

1 răspuns:
| Zorn a răspuns:

Incepe pe la 11-12 luni.
Dureaza in jur de 10 zile.
Nu are loc lunar, ci doar la 4-5-6 luni, inainte de a intra in calduri. (iti recomand sa mergi la veterinar pentru sterilizare daca nu vrei puiuti, desi exista si pastile - nu prea recomand - sau injectii)
Daca e caine de curte, nu va trebui sa iti faci prea mari probleme. Daca nu, pregateste-te sa faci curat big grin.