| Marioutzul123 a întrebat:

Salut.
Am luat fraps pe laptop, am filmat niste jocuri si merge bine, dar nu stiu cum sa pun webcam

Imi spune cineva >pls?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Conectezi webcam la un port USB sau folosesti unul incorporat (de obicei pe laptop-uri).
Pentru a putea fi folosit, trebuie instalate driverele necesare pentru functionare, in functie de sistemul de operare (cele mai noi instaleaza automat driverele, la conectare).
Pentru a viziona sau inregistra ce "vede" camera, ai nevoie de programe dedicate. Multe camere se vand cu un (mini) CD care contine atat driverele, cat si programe de utilizare a webcam-ului.

Daca n-ai primit un CD in pachetul webcam-ului, atunci poti descarca drivere de pe site-ului producatorului.
Pentru inregistrare poti folosi un program de editare video.

| NLS a răspuns:

Din câte știu, Fraps nu are suport pentru webcam.

Folosește OBS, e gratuit, e cel mai folosit, și are ce vrei. Suporta multiple surse de intrare, si din câte știu, 2 webcamuri.

Eu folosesc ceva contra cost, Mirillis Action, personal îl găsesc mai inteligent și mai ușor de folosit, dar e strict opinia mea.

Și Camtasia e foarte bun.

Bandicam are și el suport pentru webcam, sau chiar device Android.