| AlexDamacus a întrebat:

AM nevoie de niste sfaturi pentru a invata sa desenez. Dau funda celor mai bune sfaturi

Răspuns Câştigător
| smunteanu a răspuns:

Ar trebui sa incepi sa desenezi forme geometrice(cub,paralelipiped,piramida,cilindru etc.)dar sa le desenezi cu umbre(ca sa te obisnuiest sa faci umbre incearaca sa fai un dreptunghi,sa il imparti in cateva parti nu neaparat egale si sa hasurezi fiecare parte incepand de la cat se poate de deschis pana la foarte inchis,dar fara sa apesi pre tare,doar hasurezi de mai multe ori in acelasi loc schimband sensul hasurii; hasurile trebuie sa fie mai mici,nu foarte lungi)faci toate lucrurile astea ca sa iti formezi mana, ca sa poti trasa linii drepte si cercuri asa cum ar trebui, sa faci umbre si alte lucruri(asta ar fi primul pas)
Dupa asta poti sa desenezi fructe si tot felul de obiecte.acestea sunt ceva mai grele decat formele geomatrice.
Dupa ce te-ai mai "perfectionat" in a desena forma geomatrice,fructe si alte obiecte,poti sa studiezi si anatomia corpului uman(fata,corpul,mainile,picioarele si partile mai mici care necesita mai multa acuratete,cum ar fi ochii,urechile,gura,degetele), poti sa faci si umbrele si mai multe detalii.
Mai greu decat sa desenezi corpul uman este sa desenezi peisaje din natura.
Sper ca te-am ajutat cat de cat, pentru mai multe detalii cauta si tu pe youtube ceva tutoriale.

7 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Pai, exerseasa pana iti iese! fa fiecare obiect de 100 de ori pana iti iese perfect

| hey97 a răspuns:

Pai incearca sa copiezi mai intai dupa o revista sau o carte apoi o sa te obisnuiesti singura sa faci desenele! crede-ma merge

| Neverplayer a răspuns:

Nu exista "Nu stiu sa desenez.", ci doar "Nu vreau".

| parachute a răspuns:

Fa prima data schita in giguri geometrice, dupa care incearca sa le rotunjesti sau sa le dai forma. foarte simplu, doar ca iti trebuie rabdare. : )))

| LolliDolli a răspuns:

Eu asa am invatat sa desenez:pe YouTube.Ma tot uitam la cum deseneaza alti.Si incercam de 100 de ori sa copiez ce faceau ei, pana cand itr-o zi mi-am dat seama ca pot si singura.Am facut o calicatura si apoi am inceput sa corectez ce nu imi placea. Poate ca intr-o zi o sa-ti arat ce mi-a iesit la final. ORicum, rabdarea e tot secretul.Sincer.Eu nu sunt genu care sa aiba rabdare, dar cand iti place ceva...te chinui pana iti iese.
Sper sa reusesti cu desenul. Uite aici cateva site-uri:
http://www.youtube.com/watch?v=S77i7GDdIqc
http://video.ele.ro/MUqFO9A2OpJ/Invata_sa_desenezi_pas_cu_pas.html

Urmeaza instructiunile si nu uita:Daca nu te distrezi deloc, e degeaba!

| tania_7031 a răspuns:

In primul rand incepe sa copiezi dupa o carte sau revista apoi incet incet o sa te obisnuiesti si o sa-ti iasa desenele super cool crede-ma am incercat asta

| Captain a răspuns:

Cosmin_caluti

Vorbim pe mess despre ceea ce vrei tu sa faci.