| Kevinn2000 a întrebat:

Am niște întrebări...
Este necesar să duc un câine la veterinar dacă abia l-am adoptat de pe stradă? Dacă da, de ce? Ce se poate întâmpla dacă nu îl duc?
Lucrează veterinarii în această perioadă?
Cam cât m-ar costa dacă merg cu acest câine la veterinar? (câinele e destul de mare, dar nu cunosc rasa. Pare energic și sănătos, cred că i-ar trebui doar vaccin, dar nu sunt sigur)

3 răspunsuri:
| Vikaa a răspuns:

Am luat un catel de pe drum anul trecut, desi avea purici, i-am dat cu Parakill si a fost totul ok, nu l-am dus la veterinar. Daca e totul ok cu cainele tau nu il mai du la vet, i-ai ceva de purici precum Parakill, punand o picatura dupa ceafa.

| Zorn a răspuns:

E destul de necesar.
Pe langa vaccinuri (care trebuie facute periodic) mai sunt si deparazitarile interne si externe.
Daca nu il duci are sanse mari sa faca boli comune cainilor, sa aiba vreun parazit pe care sa ti-l dea si tie sau sa te trezesti cu purici. Nu te obliga nimeni sa il duci (cel putin daca stai la tara, nu), dar asa ar fi normal. O pastiluta de deparazitare, niste picaturi impotriva puricilor si a capuselor plus un vaccin ajung undeva pe la maxim 100-150 de lei.

| JicaContra a răspuns (pentru Zorn):

Puricii sunt si ei paraziti tongue
insa, cea mai mare nenorocire e scabia, de care se scapa extrem de greu, spalat cu sapun cu sulf, si alte "placeri"

in plus, daca, chiar te-ai decis sa tii la saraca potaie, de ce sa nu ai si grija sa se simta bine, nu sa ajungi peste cateva luni ca iti moare in brate ca are nustiuce boala care acum se putea trata, si sa iti franga inima, sau mai rau, sa le franga inima copiilor tai!