| greatLOL a întrebat:

Am o broasca luata de la Animax si am observat ca de 3-4 luni doarme mai mereu, o mai spal se mai trezeste, umbla putin apoi iar adoarme, de mancat nu prea mananca deloc, am incercat cu 3 feluri de mancare de la Animax, degeaba. Cica e o perioada de hibernare, e adevarat sau sa ma duc cu ea la Animax sa le zic despre ce e vorba? big grin Dau funda happy

10 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Broscutele testoase intra in hibernare atunci cand nu au conditiile optime pentru dezvoltare.

Trebuie sa ii asigur mai multe lucruri nu doar mancare. Ai grija ca temperatura apei sa fie intre 22-26 de grade, sa fie curata, filtrata si tratata de calcar.

Exista posibilitatea sa doarma tot timpul pentru ca nu are aceste conditii.

Mancarea trebuie sa fie in functie de varsta pe care o are. Daca e mica trebuie sa ii cumperi niste viermisori (se numesc Gamarus).

Totodata, exista posibilitatea sa fie si bolnava.

Respecta ce ti-am scris mai sus si tine-o la caldura. Cand inoata sa fii atent daca o face intr-o parte sau inoata drept.

Sa ma tii la curent.

Pa, pa.

| greatLOL explică (pentru sonya):

Sunt baiatwinking Si e doar un bol, nu am cine stie ce acvariu... Apa e cam la temperatura camerei ( peste 22 grade), i-am dat tot felul de mancare... Nu stiu ce sa mai fac. Odata s-a depus un strat negru pe carapace si l-am curatat cu o periuta. De atunci nu prea mai mananca big grin

| sonya a răspuns (pentru greatLOL):

Ar fi cazul sa te gandesti la un acvariu. Nu e foarte scump si il poti construi si tu singur ca sa te ajunga mai ieftin. Gandeste-te ca o sa creasca si atunci va trebui sa faci un acvariu si mai mare.

Nu este usor sa cresti o broasca. Apa cand o schimbi tinte-o la decantat cateva zile. O pui in sticle fara dop si le lasi asa timp de 2-3 zile. Apoi schimbi apa la broasca.

Acele depuneri arata clar ca ceva nu e in regula cu mediul respectiv.

Asa cum am zis mai sus, sa fii atent daca inoata drept sau nu. La mancare, da-i doar Gamarusi sau fulgi de porumb. Aia devin moi in apa si sunt usor de mancat.

Pa.

| greatLOL explică (pentru sonya):

Sunt in Buzau, aici apa de la robinet e foarte calcaroasa. Am cumparat o chestie pentru vitamine etc ( o broasca alba dar mai mica, nu reala, e facuta dintr-un material nu stiu... nu ma pricep am 13 ani big grin ) Si acum sta cu ochii deschisi, isi da cu labele pe la ochi si mai ridica capul, si nu inoata, merge big grin Sa ii pun mai multa apa? sad

| sonya a răspuns (pentru greatLOL):

Pune mai multa apa, insa decantata. Cand schimbi apa fa asa cum te-am invatat. Las-o la decantat cateva zile si apoi o poti schimba linistit.

Este posibil totusi sa fie si bolnava. Pune-i apa si urmareste-i atent comportamentul.

| greatLOL explică (pentru sonya):

Acum i-am ps mai multa apa, i-am dat de mancare TurtleSticks si mananca big grin Cam greu pana la roade dar mananca, e un lucru bun. Apa i-am pus mai multa, inoata normal, e o fomista, cand era mai mica manca de rupea Gammarus adica in vara cand am luat-o big grin

| greatLOL explică (pentru sonya):

De cand nu a mai mancat nici nu mai stie ce e aia mancare cred sad Saracuta big grin Sunt asa bucuros ca a bagat ceva in gura happy In sfarsitwinking

| Antonio23 a răspuns:

Stiu ca broastele au o perioada de hibernare...

| xNoLimit a răspuns:

Ar trebui sa faci o vizita la veterinar... in caz ca treaba se ingroasa.

| Angerashu_Chryszty_1990 a răspuns:

Mergi cu ea la veterinar...