Întrebare recomandată | Valentin190900 a întrebat:

Salut, am o catelusa, are 2 vaccinuri facute, si vreau sa o scot pe afara, sa oboseasca, pentru ca in casa saraca se plictiseste, iar noaptea nu doarme deloc, chiar nu pot sa adorm, latra mereu. Credeti ca e indicat sa o scot? Sau cine a avut caine sau are, la cate vaccinuri o pot scoate pe afara? Vreau raspunsuri DOAR SI DOAR de la cei care au/au avut caine, si doresc sa imi spuna cum au procedat.

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Ii poti pune lesa s-o scoti la plimbare, n-o lasa sa ia contact cu alti cani, plimb-o cat mai mult sa oboseasca.Incearca sa nu mai lasi sa doarma in cursul zilei, astfel va fi mai obosita seara, si nu va mai latra.

8 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Risti sa o inbolnavesti si sa ia o boala grava cum este Maladia Carre(jigodie) si sa ramai fara caine, mai ai rabdare paina i-l face pe al treilea vaccin, dupa care o scoti afara.

| Miire a răspuns:

A mea are 3 vaccinuri, dar si atunci cand avea 2 o scoteam afara. Doar ca nu mult timp, in jur de 15 minute, nu mai mult happy. Nu o lasa cu alti caini, fiindca poate lua boli big grin

| Mariuca4562 a răspuns:

Nu conteaza faza asta cu vacinurile. Nu are nicio logica fiindca e caine nu are nevoie de vaccinuri pentru a o scoate afara! Vaccinurile sunt impotriva bolilor! Pot sa iti rezolv problema fiindca am si eu un caine, dar le trebuie si lor libertate. Imagineaza-ti ca tu ai fi inchis intro casa fara sa iesi deloc pe-afara. La fel este si cu ea, dar diferenta este ca ea se simte ca la inchisoare.Asta stie toata lumea da ti-o mai zic si eu: plimb-o de 3/4 ori pe zi, stai cu ea o ora pe afara la fiecare plimbare sau chiar mai mult, ofera-i atentie dar nu in sensul ala daca intalneste un caine si vrea sa se joace sa o iei in casa si daca o obosesti nu o sa mai latre aaa daa si apropo ea latra fiindca se simtea amenintata stand in casa.Treci te rog si pe la intrebarile mele daca vrei! Funda?

| Denisior a răspuns:

Eu nu am scos-o afara ptc. poate sa se imbolnaveasca.Era la fel ca catelusa ta.De abia vaccinata.

| Crrisstti a răspuns:

Numai la 2 saptamani de la al doilea vaccin polivalent este indicat sa iesi afara cu catelusa.

| Șdeorna_Vlăduț_1998 a răspuns:

Eu i-am facut 2 vaccinuri si l-am scos afara. a trecut deja 1 luna de cand l-am scos si nu a patit nimic.

| ioanaaaaaaaaaaaa27000 a răspuns:

Eu am si am mai avut caini.Toti au fost si sunt vaccinati. Daca stai la curte(eu stau)poti lasa cainele(ceea ce cred ca nu stai), daca stai la bloc ii poti cumpara o lesa si poti iesi cu ea, dar nu prea mult.Nu o lasa sa intre in contact cu alti caini sau sa miroasa rahatelul altora(se poate sfarsii tragic).

Sper ca te-am ajutat!:*
Funda?:*

| viky76 a răspuns:

Si eu am si am avut caini, scoateo afara intai pentru putin timp apoi treptat maresti timpul de stat afara pana la maxim 20 min. nu o lasa sa doarma in timpul zilei prea mult ca sa doarma noaptea