| Lyon12 a întrebat:

Am o intrebare! Este legal sa pot tine un leu la mine acasă? Logic ca intr-o cușcă sau ceva gen si de pui mic ca sa fie cat de cat invatat cu oamenii? Dacă da, de unde as putea sa iau unul? Si va rog sa raspundeti doar cei ce știu, nu cei de 10, 13, 14 ani! Va rog! Mulțumesc!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deținerea unui animal sălbatic ca animal de companie, pet, este interzisă prin lege în România. Un leu, care este carnivor prădător, cu atât mai mult.

| johnnny123 a răspuns:

Nu, nu este legal nici să cumperi, nici să deții asemenea animale fără aprobări speciale (pe care nu le poți obține "pe persoană fizică")

Și cum crezi că ai putea întreține un animal sălbatic care poate ajunge până la 3 metri lungime și 250 kg și care te poate omorî cu o lovitură în joacă?

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Altul care se crede Nutu Camataru...

| lorena66 a răspuns:

Nu e legal in Romania sa tii animale ''exotice'', mai ales genul asta de periculoase. si chiar daca ar fi, ai nevoie de acte, vaccinuri, etc. la fel e si cu maimutele btw

| Lyon12 explică:

Eu voiam sa țin acel animal într-un spațiu anumit, logic ca nu m-aș juca cu el, dar nu stiu ce fel de aprobari imi trebuie