| BuGsstormbunny a întrebat:

Am o mare frica de caini. Cand vin de la scoala, parcurg vreo 1.5km si ma intalnesc cu peste 5 caini pe zi. Unii mai mici, unii mai mari, ai vecinilor, dar niciodata nu m-au musvat, dar am impresia ca vin sa ma atace. Ce sa fac, sa imi iau aparat cu ultrasunete? Sau ce?

12 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Un os, ceva hrana sa se obisnuiasca cu tine. Daca nu, sare piper in buzunar.

| gabicoo a răspuns:

Aparatul cu ultrasunete e soluția legală și destul de eficientă.
Spray-ul iritant-lacrimogen e soluția de rezervă. Foarte eficientă în cazul javrelor bipede.
happy

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Frica asta o aveam si eu pana pe la vreo 13 ani dar mi-a trecut dupa ce am plecat la tara la taicamiu si m-a muscat cainele din curte care a scapat din lanturi si mi-a smuls jumatate din carnea de pe gamba si am stat o luna in spital. Dupa aia nu mi-a mai fost frica de caini pentru ca am prins curaj si am incercat sa ma feresc de ei cand circulam prin oras dar totusi urma in carne de la muscatura imi va ramane ca sechele tot restul vietii si acum cand pasesc cu piciorul stang ma doare acel muschi.

| ziftode a răspuns:

Cand eram tanar la mine in oras, alegam caini cu bicicleta pana oboseam. eu, nu cainii
cand am fost la fuckultate, am avut placerea sadica in Politehinca sa vad caini care stiau sigur ca nu am cu ce sa dau in ei (la mine in oras cum ridica unul tonul, cum capata un bolovan mic pe directia lui, nu treubuia sa il nimereasa si sa il raneasca, doar sa il puna la respect, si chestia mergea pana acolo ca ridicam mana in sus si fugeau potaile de mancau asfalt, fara sa am nici un bolovan in mana)

mult dupa, maica-mea m-a rugat sa o ajut sa mearga seara la ghena de gunoi, pentru ca potaile o amenintau rau, dar din pacate de cate ori veneam eu, erau numai caini timizi care o intindeau cu prima ocazie (ma uitam urat la ei)

morala: fa rost de un baston, si daca, chiar te supara, ridica-l in aer si poate se sperie, dar... daca nu se sperie, ASTA E POANTA INTREGULUI MESAJ:

FOLOSESTE BASTONUL CA PE UN TAC DE BILIARD, ala e foarte dureros si FOARTE RAPID, nu ca pe o bata, cand ai multi caini in fata e MUUUULT mai eficient si mai... aaaaa... DUREROS, daca il folsesti ca pe o bata e lent, imprecis si mai ales, daca nu sunt intimidati, cand il ridici in aer, te ataca si te rup, pentru ca esti complet fara nici o aparare

acum, EU NU URASC CAINII, CHIAR IMI PLAC... ***SERIOS***
insa sa ma pipi pe toti "iubitorii de animale" care prefera UN ANIMAL SALBATIC fata de un om (mai ales copil, sau femeie batrana), in plus, ar trebui sa va phooteti cu autoritatile care nu iau nici o masura impotriva cainilor salbaticiti, nu cu victimele care reusesc sa se apere!
chiar mi se pare incredibil ca rrominica a reusit sa fraiereasca parintii copilului ala mic care a fost rupt de caini acum cativa ani, si care parinti ar fi putut obtine zeci de milioane de euro desagubiri!

| christine99 a răspuns (pentru ziftode):

Atata timp cat cainele nu-ti face nimic, nu e deloc nevoie sa-l lovesti. Nu toti cainii sunt agresivi, mai multe sanse ai sa te raneasca alt om decat un caine.

| ziftode a răspuns (pentru christine99):

Si eu ce am spus?
am scris undeva, ca dau in caini fara nici un motiv?
chiar am scris ca ridic mana in sus ca sa ii sperii, atat timp cat asta tine!
ca sa nu iti spun ca poanta cu tacul de biliard tine numai daca cainele se da la tine, si e EVIDENT PENTRU ORICINE CA NUMAI ATUNCI, altfel, un caine la 1m de tine nu poate fi lovit deloc in felul asta!

inca odata, eu chiar iubesc cainii, chiar ma abtin sa nu magai caini vagabonti ca dupa aia se tin scai de mine si ma simt vinovat ca nu am ce mancare sa le dau, iar mie personal nu imi e frica deloc de caini, insa cand e vorba de cineva drag, decat sa il vad sfasiat de caini salbaticiti, mai bine vin cu idei de aparare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să îți iei un câine ca animal de companie.Nu e bine să-ți fie frică, deoarece îți simt slăbiciunea și te pot ataca.Fii prietenos cu ei! Ia-ți un câine de companie și joaca-te cu el.

| christine99 a răspuns:

Incearca sa te obisnuiesti cu ei, daca mergi pe acolo in fiecare zi

| BuGsstormbunny explică:

Cu mancare la mine merge?

| Daniel31 a răspuns:

Sa nu iti mai fie frica de ei. Din cate stiu, cainii simt frica. Daca nu te-au atacat pana acum nu o vor face. Incearca sa vorbesti cu ei daca vezi ca vin latrand catre tine.

| 0k8 a răspuns:

Eu am avut fobie de caini vreo 2-3 ani dupa ce am fost muscat de unul doar de cei mari, acum numai am trebuie sa treci pe langa ei fara sa te uiti la ei nu o sa maraie nu nimic, cel putin la mine asa se intampla, singurii caini de care trebuie sa iti fie frica e de cei cu pui

| CHIRIACVADILE a răspuns:

Aratale penisul s-o o sate lase în pace