| mngzx a întrebat:

Am o pereche de perusi(mascul si femela), au 3 ani. Acum, femela are gusa si nu mai poate zbura si i-am dat vitamine in apa dar tot nu zboara.Ai mei nu vor s-o duca la Vet. Exista mancare speciala(de regim) pentru perusi obezi? Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| CreepyCrow a răspuns:

Daca nu o poti duce la vet, fa-i niste poze unde sa se vada bine care e treaba si mergi cu ele la un vet, dar ai grija sa fie unul cu experienta la pasari, am avut cazuri in care unii nici nu auzisera de perusi. pentru asta poti cauta pe Facebook grupuri de adoptii de animalute iar acolo poti intreba ce veterinari sunt cei mai potriviti. Succes si sper sa reusesti

| AdelinaC a răspuns:

Gusa sa nu fie cauzata de faptul ca a inghitit ceva nepotrivit. Si perusul meu e gras, dar grasimea e distribuita uniform, nu doar la gusa. Insa, am mai avut in trecut unul cu o umflatura si a murit

| ALiceW a răspuns:

Din cate stiu eu nu. Cred ca cel mai bine ar fi sa le dai mai putin de mancare.

| mngzx explică (pentru ALiceW):

Timp de 5 zile le-am pus vitamine in apa. Acum, cate zile trebuie fac pauza?

| ALiceW a răspuns (pentru mngzx):

Sincera sa fiu nu stiu. Poate ar fi in regula sa faci vreo 5-6 zile pauza? Dar pana la urma sunt vitamine, nu prea au ce rau sa le faca. Totusi, daca spui ca ei sunt obezi, nu stiu daca e
tocmai indicat sa le mai dai si vitamine. Mai ales ca ele ar putea contribui in a ii mentinte obezi, asta daca mai mananca si mult pe deasupra.