| Siscanu12 a întrebat:

Am o pereche de perusi nu de mult femela a napirlit si acum penele cazute le mininca.De ce? N-are vitamine si ce fel de vitamine ii trebuie in afara de medicamente?

Răspuns Câştigător
| CataNH a răspuns:

Problemele cu smulgerea penelor de obicei sunt fie legate de dieta - ceea ce e exclus, din ce ne spui tu - fie de comportament. Poate fi semn de plictiseala - dar ai spus ca i-ai schimbat jucarii etc. Semn ca nu petreci destul timp cu el, desi din ce spui iar imi vine greu sa cred asta. Poate sa fie din cauza ca nu doarme destul. Ii tii undeva unde e prea multa lumina? (Gen stai tarziu noaptea la tv etc cu ei in camera?).

Daca isi smulge penele numai dintr-o anumita parte a corpului, poate indica un discomfort in acea zona, si trebuie investigat. Din experienta, stiu ca oglinzile ii linistesc, dandu-le impresia ca nu sunt singuri. Dar daca are pereche, probabil oglinda e oarecum irelevanta. Asigura-te ca are ce roade in colivie - os de sepie, creta, lemn, plastic (ai mei rod marginile oglinzilor, care sunt de plastic). Pune-i intr-un vas si nisip pentru digestie.

Cateodata poate sa nu le convina ceva din mancare sau sa dezvolte o alergie la vreun compus. Incearca sa ii schimbi marca de seminte cu care il hraneai de obicei.

Poate fi o reactie alergica si la ceva schimbat in mediul lui - poate ai schimbat tu parfumul sau antiperspirantul de curand? Sau vreun alt produs de curatare in zona in care il tii? (Spray de camera, betisoare parfumate, solutii de curatat covorul sau mobila?)

Ar putea fi si un inceput de infestare parazita, dar daca spui ca a fost dus la vet probabil ca observa. Ai putea sa iei un unguent impotriva infestarii si sa aplici pe locurile 'despanate' - daca e vb de asa ceva, ii face bine, daca nu, n-are sa ii faca rau. Oricum, eu pe papagalii mei ii spal din cand in cand. Ii duc in ghiuveta de la baie, si dau drumul la apa calduta, si ii las sa se balaceasca sau ii stropesc eu cu grija. Poti sa incerci si asta. Grija mare sa nu le dai apa in urechii daca ii speli chiar tu.

Daca problema de cauzata de stres (chiar si mutarea unor obiecte in casa etc.) ai putea sa ii dai o vreme in loc de apa, ceai, sa il calmeze. Asta am auzit-o intr-o conversatie, dar daca te hotarasti sa folosesti ceai, asigura-te inainte ca nu e dintr-o planta daunatoare pasarilor (gasesti liste pe net cu ce e nociv).

Bafta multa sa se faca bine, si daaca mai faci schimbari ca sa-i remediezi situatia, sa ne le faci pe toate odata, ca n-o sa iti dai seama care din metode a functionat, si poate char sa il streseze si mai mult. Si fii voioasa cand te apropii de el, ca poate prelua si stresul tau! Funda