| Reioooo a întrebat:

am o pisica de aproximativ doua luni (adoptata de o saptamana) si ma cam ingrijoreaza... are scaunul f moale cumva ud. in primele doua zile l-a avut normal apoi a facut tot mai moale si bej. i-am dat de mancare granule si o bucata de carne de pui in fiecare zi, de asemenea si lapte si apa. azi a inceput sa miorlaie mai ales cand o ridic in mana. ceva idei de ce ar putea avea si cum l-as putea ajuta. e motan (daca conteaza)

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Du-l la veterinar, el dupa ce il examineze o sa iti spuna ce are. poate a luat o bacterie, un virus, poate are intoleranta la vreun aliment, sunt multe posibilitati, iar medicul veternar stie mai multe decat oricine de pe TPU dupa un consult.

| RoxanaDenisa a răspuns:

Nu este nevoie s-o duci la veterinar. Da-i hrana uscata de la Royal sau de la Hill's Science Plan Feline.
Scoate-i laptele din alimentatie, 1 din 5 pisici faci diaree de la lapte. Si fa-i deparazitarea interna (1, 50lei o pastila care ii dai 4 zile din ea, cate un sfert in fiecare zi). Apoi trebuie sa ii faci si vaccinul.
Succes!

| Cat a răspuns:

Iti recomand sa faci o vizita la veterinar cu motanul. Desi e posibil ca problema sa fie de la consumul de lapte, trebuie sa te asiguri si ca nu are paraziti. Veterinarul iti va recomanda ce pastile trebuie sa ii dai.
Legat de ridicatul in mana, poate il tii intr-o pozitie incomoda pentru el. E inca in crestere si este dificil sa isi simta tot corpul tras in jos de greutatea labutelor si a abdomenului. Chiar si dupa ce creste, trebuie sa ai grija cum il ridici, astfel incat sa nu ii soliciti prea tare coloana.