| Abby4124 a întrebat:

Am o pisica, de o saptamana. Are in jur de 4 luni. Verișorul meu a gasit-o in fata casei si mi-a adus-o. Este foarte cuminte, jucăușa uneori si de cand a adus-o varul meu (adica joia trecuta) face la litiera. Nu s-a intamplat niciodata sa faca altundeva. Mentionez ca este singurul animal din casa. Cum stau la casa, ziua pun litiera la parter, pe hol. Ea face tot ce trebuie in litiera si noaptea o duc la etaj intr-o camera cu jucăriile, apa, mancarea si litiera si o las acolo pana dimineata. Ca altfel vine la mine in camera si nu ma lasa sa dorm, de aceea o inchid acolo. Si pana astazi (sau ieri seara) totul a decurs normal cu litiera. Si sus si jos. Dar am descoperit astazi, cand am dus.o in acea camera unde doarme noaptea, ca a facut treaba mare in pat. Am curățat si apoi a venit si a mirosit cateva secunde, apoi s-a asezat sa faca pipi. Ce e de facut, e din cauza ca ii schimb litiera ziua jos si noaptea sus? Tin sa mentionez ca litiera este curata, este curatata de fiecare data cand face treburile mari. Daca ati mai patit asa si ar putea fi din cauza ca mut litiera, atunci unde as putea sa o pun ca sa stiu sigur ca ea se va duce NUMAI acolo avand in vedere ca stau la casa cu doua etaje. Va rog frumos sa ma ajutati, tin enorm de mult la ea si nu vreau sa o las in gradina, unde am catei mari.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Da, mi s-a intamplat, si nu o data. Pisicile fac natural in nisip, in litiera, ca sa nu fie detectate de pradatori. Cand situatia difera de cea obisnuita, de exemplu le doare burta sau familia pleaca pe termen mai lung, fac aiurea. Cum s-a mai spus, pune-i o alta litiera sus. Cu cat mai multe litiere, cu atat mai bine. Curata bine locul unde a facut in pat, ca sa nu creada ca e WC. O sa se obisnuiasca repede, dar din an in paste va mai face unde nu trebuie. Pentru atata lucru nu cred ca trebuie exilata in curte. Sa-ti traiasca pisica, si sa-i traiasca stapanul.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mihai_Radulescu_1983 a răspuns:

S-ar putea sa fi intrat in calduri. Incepand cu varsta de 4 luni, in functie de rasa si sex, incep sa intre in calduri. Uite un link despre ce trebuie facut in acest caz http://www.toateanimalele.ro/articole/pisica-in-calduri/