| 05183 a întrebat:

Am o pisica pe nume Liza care are 5 luni. La ce varsta o pot steriliza?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Trebuie sa aiba minimum 8 saptamani; se recomanda intre 4 si 6 luni. Isi atinge maturitatea sexuala la 4 luni, deci daca are acces la motan trebuie sa te grabesti. Daca ai fi avut motan ar fi trebuit rezolvat cat de repede; al meu a inceput sa isi "marcheze" teritoruil de la 4 luni si mirosea de nu mai puteam sta in casa.

| 05183 explică (pentru SkyPilot):

Pisica sta afara si vecinii au multi motani care o pândesc.

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai depinde cand intra in caldurici, a mea a intrat la 11 luni cu motan in casa de cand avea 2luniwinking a prietenei mele la 7 luni fara motanel prin preajma.
Vorbeste cu veterinarul cand intra in calduri si iti spune el.
E cam mica sa ii faci la 5 luni, totusi e anestezie generala, 2 saptamani o tii cu corset dupa... Nu e asa simplu.
Poate rezista pana la 11-12 luni ca sa fie si ea pisica adulta big grin