| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o problema. Sunt proprietarul unui cățel de rasa mixta și întro dimineața în timp ce îmi făceam rutina îl vad ca iese din coteț cu un ochi închis, recent am zis ca poate i-a întrat ceva în ochi și ii va trece, a doua zi dimineața aceeași problema numai ca acum mai deschide ochiul puțin, îl vad ca se freacă la ochi pe labuta, m-am aplecat spre el și cu grija i-am deschis ochiul, pereții ochiului sunt roșii și retina nu e maro normal e puțin în ceață, nu știu ce sa fac, va trece de la sine?

3 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Nu va trece de la sine. Are ceva în ochi care nu i-a ieșit. Mergi la un veterinar pentru examinare și eventual extragere.
Te va costă până în 50 lei toată chestia.

| Uvox a răspuns:

Nu. Dar dacă îl duci la doctor. In cel mai rau caz cumperi Dexatobrom(picaturi) si ii pui tu PANA ajungi la veterinar. Tie ti-ar plăcea să te lase cei care raspund de tine sa te chinui? Eventual sa faci complicatii si sa rămâi chior?

| PopIrina a răspuns:

Stiu din experienta asta. Nu il lasa sa se chinuie, dul la veterinar pentru ca poate suferi mult, poate chair a orbit pentru ca are ochii in ceata. Daca nu stiu incearca sa ii pui putin material pe ochiul care merge (nu in ochi) si arunca o minge sa vezi daca reactioneaza cu celelata ochi sau arata cu mana ceva.