| Alexaqw a întrebat:

Salut, am si eu 2 hamsteri pitici, o fetita si un baiat, ambii la fel de mari. Ii am de la Craciun si am o neliniste. Cred ca cei doi se bat, pentru ca in unele dimineti ma trezesc cu tipete de la ei si mereu fetita fuge in casa dupa ce tipa, baiatul ramanand afara. Fata are urme pe blanita, adica la botic un punct, pe ceafa are parul mai rarut... Care sa fie problema intre ei?

4 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Și eu am avut doi hamsteri, care la fel, nu prea aveau o relație sănătoasă și spre oroarea, disperarea și agonia mea, nu i-am separat la timp, iar unul dintre ei a ajuns să îl omoare și să îl mănânce pe celălalt. Încă regret că nu m-am documentat la timp și că am avut vaga impresie că doar au un mod mai agresiv de a se juca (îmi vine să râd și să plâng în același timp).
Oricum, eu te-aș sfătui să îi separi cââât mai repede.

| Floydancingsaha a răspuns:

Sunt de aceeași rasa, sau cum se spune la hamsteri laughing?

| Alexaqw explică (pentru Floydancingsaha):

Da, sunt hamsteri pitici campbelli

| lintemaria a răspuns:

Nu ar trebui niciodata sa ai 2 hamsteri in aceeasi cusca, decat daca nu esti un breeder profesional si actionezi in mod etic pentru ambele animale. Cel mai probabil i-ai cumparat fara sa te documentezi despre ei, ceea ce nu e deloc ok. Hamsterii pitici sunt natural teritoriali, iti recomand forumuri internationale precum hamster hideout sau canale de Youtube, daca esti vorbitoare de engleza, precum cel al Victoriei Raechel. Tipatul la hamsteri este un semn al stresului extrem, se pot imbolnavi si muri foarte usor. E oribil ca ai lasat bietele animalute in halul asta, singura chestie morala pe care poti sa o faci este fie sa iei o alta cusca, fie sa creezi o bariera fizica in cusca intre cei 2, din lemn sau plexiglass, care sa ii blocheze total, scindand cusca in 2. Presupun ca un alt motiv pentru stresul lor este faptul ca ai o cusca cu suprafata mai mica de 450 inci patrati, care este MINIMUL. Daca da, te rog mult, reconsidera alegerea pe care ai facut-o, asuma-ti ce ai facut animalutelor si ofera-i altcuiva care s-a informat mai mult. Rarirea blanitei, fie in urma stresului, fie a altercatiilor dintre cei doi, nu este sub nicio forma ceva normal.