| RaptorFabian a întrebat:

Am și eu o bicicleta cu frânele pe disc... însă sunt mecanice și vreau sa pun frâne hidraulice, pot sa schimb totul în afara de discuri? Adică sa nu mai schimb și discuri ci doar plăcuțele și restul sau nu o sa prindă bine frână?

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Da, se poate.
Cand te hotarasti ce frane hidraulice cumperi asigura-te ca etrierul ori se potriveste pe prindere ori gasesti si adaptorul respectiv in cazul in care nu.
Sfatul meu: apeleaza la un service de biciclete.
Franele alea hidraulice trebuie verificate, reglate, aerisite daca e cazul si asta nu o poti face cu sculele de acasa. Cei de la service au scule speciale pentru asa ceva.

2 răspunsuri:
| AlexMh a răspuns:

Salut! Poti, dar iti recomand sa schimbi si discurile. Poate o sa te intrebi de ce.
Instalatia pentru frana mecanica pe disc este mai low-budget. Modularea franelor pe disc mecanice este una slaba, si drept urmare nu este nevoie de un disc cu o duritate mare, se pun cam cele mai ieftine de pe piata. Daca ai noroc sa fie de la shimano ai noroc, dar si in cazul acesta este de preferat sa pui niste discuri mai bune calitativ. Daca discurile nu sunt compatibile cu placutele, iti vor scartaii si nici nu o sa-ti tina. Iar la fel, daca stergi discul cu o hartie si spirt, iar hartia este destul de murdara, iar tratamentul de pe disc este vizibil dus, iti recomand sa schimbi si discurile fiindca mizeria va intra in placute si ajungi sa le schimbi si pe acelea). Sfatul meu, mergi la un service specializat si intreaba-i de compatibilitate sau acceseaza site-ul shimano si iti spune producatorul exact ce modele sa imperechezi. Bafta!