| Băă_DaNy_1995 a întrebat:

Salut,am si eu o catelusa cane corso are 3 luni si nu vrea in nici un fel sa mearga in lesa...Am momito cu mancare..degeaba.Cand ii pun lesa se pune pe burta si nu se mai misca. Astept sfaturile voastre!

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai un caine si nu ai habar de dresaj. nimic nou. toti copiii sunteti la fel. caine mare, agresiv, rasa dominanta si experienta... zero.

normal ca nu vrea daca nu e obisnuita. iei o funie si i-o legi de zgarda. vezi daca se misca. (funie mica gen 1 metru). daca nu asociaza funia cu placere degeaba ii oferi mancare. cainele tau are alta personalitate. o traumatizezi aiurea.

pune-i o funie scurta care sa nu ii modifice comportamentul. o schimbi cu una mai lunga treptat pana vezi ca isi schimba comportamentul si devine apatica precum zici tu. aici o iei un pas in urma si cu lesa mai scurta joaca-te cu ea. cheam-o la tine, schimba momeala din mancare in placerea de a se juca. treptat pui lesa mai lunga. raresti joaca. la un moment dat se obisnuieste sa tarasca funia dupa ea. aici incepi sa iei funia in mana, nu tragi nu nimic. mergi dupa cum vrea cainele cu funia in mana. treptat incepi sa o limitezi fara sa tragi de funie. sa inteleaga ca trebuie sa stea in zona ta. o chemi tinand lesa. o feliciti daca vine.

totul trebuie facut incet, treptat dupa cum se adapteaza cainele. altfel traumatizezi animalul.

nu stiu de ce toti va luati animale si sunteti praf la educatia sa. si va mirati de ce va zic parintii ca sunteti iresponsabili. tot ce ti-am zis eu e pe youtube, google, etc. inainte sa iti iei un caine dai un search si in 2 ore de citit stii cam tot...dar de unde atat?

| Băă_DaNy_1995 explică (pentru JohnnyBi):

Prietene,daca aveam experienta la caini nu mai veneam sa pun intrebarea asta aici...Nu trebuie sa te dai tu mare si tare ca nici tu nu te-ai nascut invatat.Si asta cu "toti copiii sunteti la fel" se potriveste mai mult pentru tine...Am intalnit multi copii care sufera de ei in fata pc-ului.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Băă_DaNy_1995):

Nu, am si zis: vreau caine, ma documentez asupra subiectului. iei google, youtube, scrii o rasa de caine si un cuvant cheie "dresaj, educatie, socializare, vaccinari, etc". eu nu sufar de mine, sufar pentru saracul caine traumatizat de un inconstient. acum pune ochii si creierul ala la treaba si incepi sa te documentezi. 1 pentru ca iti largesti ccunostintele generale si 2 pentru un raspuns la intrebarea ta si 3 sa vezi cu video explicatia mea in cuvinte

| Banu_Stefania_1992 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. Si eu vreau un raspuns. happy