| Bedros_Mario_Sebastian_1996 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare! Imi puteti spune si mie va rog ce se intampla la sah in cazul in care raman doar regii pe tabla?
Si daca regele poate da sah?

4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! In situatia cand raman doar regii pe tabla se declara remiza, adica meci egal. @AndreiGabi - PAT e o situatie particulara a remizei, atunci cand nu esti in sah dar orice piesa ai muta intri in sah: PAT2, paturi, s. n. (La jocul de șah) Situație în care un jucător, fără a fi în poziție de șah, nu mai poate face nici o mișcare și este obligat să înceteze jocul, partida declarându-se remiză. – Din fr. pat.
Sursa: DEX '98 (1998)

| AndreiGabi a răspuns (pentru alexmircescu13):

laughing Ai dreptate. Nu am mai jucat de mult...

| AndreiGabi a răspuns:

Se numeste "PAT" si inseamna remiza, egalitate.Nu poti da sah doar cu regele.

| INȚ a răspuns:

Recele nu poate sa dea SAH
Nu castiga nimenistraight face