| Iris21 a întrebat:

Salut,am și eu o întrebare pentru cei care au avut/dețin papagali, in special Peruși. As dori sa știu dacă un Peruș poate supraviețui singur și care sunt condițiile fără a avea o pereche? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Eu am avut 3 perusi, toti singuri. Primul a murit dupa 8 ani de batranete, a fost tot timpul sanatos, dar din cauza varstei inaintate nu mai putea sa sparga semintele si sa le manance. I-am dat noi unele deja curatate, dar na... nu am reusit sa il tinem asa decat o luna.
Al doilea nu a trait mult pentru ca l-am luat de la niste copii care il lovise si facuse o tumora la cloaca.
Iar pe al treilea il am de 4 ani. E vioi, se joaca, etc, tot ce face un papagal normal. Din cauza ca perusul e o specie care se ataseaza mult de cei care il ingrijesc, dupa ce a murit tata a facut depresie (cred) si o luna intreaga a stat apatic, nu se mai juca, nu mai manca decat f putin. Si-a revenit pentru ca a primit foarte multa atentie si s-a reatasat de mine. Daca sunt plecata de acasa, sta intr-un colt in colivie pana ma intorc. Asa sunt de sensibili emotional.
Un perus moare daca isi pierde perechea pentru ca sunt foarte atasati. Daca din start il iei singur, nu ai probleme cu el. Trebuie sa ii vorbesti cat mai mult ca sa invete sa spuna si el cateva cuvinte, sa te joci cu el, sa se simta bagat in seama. Nu uita ca perusii urasc sa stea fara compania cuiva, indiferent ca e vorba de o pereche sau de un om. Ai grija ce ii dai sa manance, inclusiv la fructe si legume ca multe sunt stropite si risti sa faca indigestie.

| Iris21 explică (pentru AdelinaC):

Îți mulțumesc enorm de mult pentru sfaturi, nu am avut nici o data un papagal deși mi. am dorit din totdeauna, îmi era teama sa nu moara dacă nu ii iau pereche deoarece am auzit de la multă lume spunând ca nu rezista singuri, am sa fiu aproape tot timpul în preajma lui, nu o sa fie singur, sper sa învăț cum trebuie sa am grija de el cât mai bine, cred ca o sa îmi fie tare drag.

| Iris21 explică (pentru AdelinaC):

Al tău a învățat sa rostească unele cuvinte? (Eu îl iau pentru o companie cât mai plăcută și pentru ceea ce e el nu pentru a vorbi neapărat)

| AdelinaC a răspuns (pentru Iris21):

A invatat 2laughing. Depinde cat de mult ii repeti acelasi lucru. Si ai grija sa nu il lovesti pe burtica, acolo au ei organele si sunt sensibili. In rest, depinde de tine cum vrei sa il inveti. Poti sa il inveti sa ii placa mangaiat pe aripioare(un din fostii papagali isi ridica aripioara ca sa fie atins sub ea), sa il pupi pe cap, ii poti lua jucarii de la magazine de profil, etc. Sa ai grija ca o data la ceva timp sa ii pui vitamine pentru ca semintele lor au lipsa unora si atunci trebuie suplimentate

| Iris21 explică (pentru AdelinaC):

Mulțumesc mult de tot pentru sfaturi, am învățat multe de la tine, mi.ai fost de mare ajutor?

8 răspunsuri:
| CristinaAlexandra879 a răspuns:

Bună! Eu am avut prima data 2 peruși iar unul a murit dar nu știu de ce iar celalalt a rămas singur ani buni. Și chiar și astăzi traieste?

| Iris21 explică (pentru CristinaAlexandra879):

Super, mulțumesc pentru răspuns, ma ajuta mult de tot?

| ValentinaValiLes1234567890 a răspuns:

Am avut și eu așa ceva, dar am avut pereche și da, dacă rămâne fără pereche moare...