| Ionutmariuo13 a întrebat:

Salut! Am si eu sita asta de pescuit si cand sitez nada aceasta se lipeste de ochiurile sitei si se infunda indiferent de gradul de umectare. Stie cineva ce i-as putea face? https://claumarpescar.ro/......c-dur.html

14 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Cand... ce faci?

| Ionutmariuo13 explică (pentru NunuNini):

?

| NunuNini a răspuns (pentru Ionutmariuo13):

Exprimarea ta nu este clara. Foloseste limba romana.

| Ionutmariuo13 explică (pentru NunuNini):

Tot ce am scris este corect. Daca tu nu ai habar despre pescuit si ce se foloseste la el si ce este aia nada nu mai comenta.

| NunuNini a răspuns (pentru Ionutmariuo13):

Eu stiu ce este o nada. Si la propriu cum o folosesti tu, si la figurat. Nu inteleg verbul "a sita".

| Ionutmariuo13 explică (pentru NunuNini):

Dmn… am La realizarea nadei pentru a fi cat mai fina se siteaza. Ce inseamna se siteaza? Iei o sita, pui nada in ea si treci nada prin ea odata sau de doua ori. Cauta pe net SITA PESCUIT DACA N AI HABAR CE E AIA O SITA

| NunuNini a răspuns (pentru Ionutmariuo13):

Eu te intreb de verbul "a sita".
Stiu ce este o sita, am in bucatarie.

| Ionutmariuo13 explică (pentru NunuNini):

Si cand treci ceva prin sita ce dracului faci. Sitezi. Adica verbul a sita

| Ionutmariuo13 explică (pentru NunuNini):

Sau vrei sa zic cand cern nada. Aoleu. Greu greu. Comentati asa ca sa va aflati in treaba.

| NunuNini a răspuns (pentru Ionutmariuo13):

Cand treci ceva prin sita, cerni!
A cerne = CÉRNE, cern, vb. III. 1. Tranz. (Adesea fig.) A trece un material prin sită sau prin ciur, pentru...
https://www.dex.ro/cerne

| NunuNini a răspuns (pentru Ionutmariuo13):

Greu, greu cu limba romana! Pentru tine.

| Ionutmariuo13 explică (pentru NunuNini):

Toata lumea cand trece nada prin sita la pescuit ii zice asa. Nu ma intereseaza pe mine ca cerni tu faina sau ce prin sita de bucatarie. Eu vorbesc despre pescuit.

| NunuNini a răspuns (pentru Ionutmariuo13):

Eu vorbesc despre LIMBA ROMANA!

| Ionutmariuo13 explică (pentru NunuNini):

Lasa-ma bre in pace. Am intrebat ceva si te bagi tu repede ca nu stiu ce. Comentati aiurea ca sa va aflati in treaba