| Gabriel_Marius_1997_Ixo7 a întrebat:

Salut! Am și eu un câine bichon in vârstă de 3 luni iar la început când l-am luat manca mâncare gătită iar acum cum mănâncă mâncare gătită vomită...de la boabe nu are nici o problemă țin să precizez că i se aude și foarte urât stomacul

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pai aaa știi aaa...tu de ce crezi ca ăștia au inventat mâncare speciala?

| Frank51 a răspuns:

Nu-i mai da mâncare gătită, maxim niște piept de pui crud sau fiert. Ideea e să nu mănânci strict mâncare gătită, poți să îi dai 90% boabe, 10% mâncare gătită, adică doar să guste puțin, dar din experiență îți zic că îi fsci mai rău decât bine, îl amăgești.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Bichonii au un regim special. Stiu pe cineva care ii da, in afara de boabe, doar 1 ou pe saptamana, 50 g piept de pui fier pe saptamana si 50 g ficat de pui fiert pe saptamana. In plus ii mai cumpara ceva special. Citeste pe net, ca scrie.

| Legion7X a răspuns:

Vomită, că probabil mănâcă prea mult, și nu știe să se oprească. Însă nu știu dacă este neapărat acest lucru. Asa face al meu când nu are saț. are 5 ani. Este mic de statură. Cum i se aude stomacul urât, chiorlăie? al meu mai are momente rare când este stricat la burtă din cauza mâncării. Adică face urât.
Mâncarea trebuie să îi dau cu pâine putin mai multă, dacă este gătită. Supe sau diferite tocănițe și este ok. Fiind mic el trebuie să mănânce puțin și rar, nu din oră în oră. Cel mai bine este să mănânce bobițe, doar este pentru câini. mâncare gătită îi dai mai rar.

| andrenein a răspuns:

Mare grija cu mancarea gatita. Ideal ar fi sa il dezobisnuiti de asa ceva. Bobitele sunt concepute in asa fel incat sa ii asigure necesarul de vitamine, minerale amino-acizi etc.
Legat de mancatul rapid si haotic exista castroane de tip slow food ( care au diferite forme in ele ) care impiedica animalul sa bage tot botul si sa inghita boabele.
Neaparat sa va asigurati ca si bobitele sunt de marime potrivita. Bobitele prea mici nu sunt mestecate si exista riscul sa se innece, mai maricele sunt ok, nu e problema daca sta si mananca sau rontaie la ele mai mult.
La 3 luni de zile ar fi indicat 2 sau 3 mese pe zi in functie de disponibilitatea dumneavoastra.
Sub nicio forma sa nu ii dati carne cruda! Maxim pui fiert separat cu morcovi. (morcovii nu foarte des deoarece colorantul din ei le pateaza blanita)
Daca sunteti interesat exista si mancare speciala pentru cainii cu blana alba. Nature's Protection White Dog