| Oreo5647 a întrebat:

Salut, am si eu un catelus de 3 luni si tocmai s-a invatat sa iasa pe afara adica sa se obisnuiasca cu lesa si zgarda, de plimbat se plimba, dar problema este ca nu vrea sa faca absolut deloc afara, face doar in casa dupa putin timp la ce intram. Mentionez ca stau la bloc, iar catelusul este ciobanesc german. Daca imi puteti da niste sfaturi ar fi ok.
Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Apreciat de Editori
| FlorentinaLuca a răspuns:

Buna! Am avut o situatie asemanatoare cu labradorul meu. Doar ca el nici nu dorea sa iasa afara mai ales pe timp de iarna. Ideea e ca l-am scos si il plimbam destul de mult, stateam mult cu el afara. Daca ne introceam si facea in casa, ii dadeam un niste foi rulate la fund, nu tare, cat sa il atentionez si ii ziceam ferm ca nu are voie in casa.
Eu am inteles din toata experienta ca pentru inceput are nevoie de mai mult timp de acomodare si trebuie stat mai mult cu el afara, pana renunta si face afara, pana nu facea ceva nu il bagam in casa, stateam de la 15 minute la 45 de minute cu el afara la o singura iesire si il scoteam de 3 ori pe zi. Dimineata inainte sa merg la munca ora 6 dimi, dupa ce ajungeam de la munca 17: 00, 22:00. Al meu cand era mic si se invatase sa faca afara, in perioada de iarna cum iesea cum face pentru ca ii e frig si nu vrea sa se plimbe. laughing
Catelul tau e ciobanesc german, e o rasa foarte buna, cateii acestia sunt inteligenti si invata rapid. Cert e ca o sa mai dureze probabil o luna pana se invata sa faca afara, dar si dupa ce o sa faca afara sa te astepti la surprize.
Zi faina! Pup

| Oreo5647 explică:

La ce surprize?

| FlorentinaLuca a răspuns:

Buna. Ma refeream ca te poti astepta chiar si dupa o perioada de o luna, doua sa isi mai faca nevoile in casa.

| Oreo5647 explică:

Aa ok, multumesc

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie plimbat pana-si face treaba afara! Poate dura chiar si 1-2 ore daca are constipatie.
Inainte de plimbare este bine sa-i dai de mancare ceva moale, mancare fiarta cu zeama sau lapte in loc de apa.
Sa ai pregatita lopatica si punga pentru adunarea fecalelor lasate in urma!