| IonutH98 a întrebat:

Salut, am un acvariu de aproximativ 22L apa, dar duritatea si aciditatea apei sunt pana in tavan, cum as putea sa le reduc? Din cate am inteles pot folosi apa distilata dar tot ce am gasit a fost apa demineralizata care se folosete la fierul de calcat sau radiatoare, pot folosi apa demineralizata pentru a reduce parametrii apei sau este toxica? Sau poate are cineva alte idei?

Răspuns Câştigător
| Eugen80 a răspuns:

Apa distilata = apa demineralizata - NU este buna pentru acvariu este toxica. Daca tu nu o poti bea, nu e buna nici pentru pesti... sa tii minte pe viitor.
Acvariul tau are acei parametri (apropos, nu stiu cum ai dedus tu ca ai apa prea dura si acida...) din cauza ca nu este ciclat.
Ciclarea acvariul se produce in aprox o saptamana dupa ce il pornesti, adica dupa ce pui substratul, plantele, filtrele, incalzitorul... si este bine sa fie "ajutat" cu o colonie de bacterii bune. Se gaseste la petshop-uri o sticluta mica pe care scrie clar ca este o solutie care contine colonie de bacterii pentru ciclarea acvariului.
Deci pui apa si restul si la sfarsit torni acea sticluta si lasi sa mearga sigurel acvariul cam o saptamana. Dupa 2-3 zile este posibil sa miroasa mai nasol putin, dar trebuie sa induri si dupa inca 5-6 zile apa nu trebuie sa mai miroasa si sa fie limpede si ok. Abia atunci poti baga pesti in ea, pentru ca abia atunci este un echilibru in acvariu.
Coloniile de bacterii se formeaza in filtrul de apa si practic ele se hranesc cu mancarea ramasa de la pesti si orice altceva nu este consumat de pesti, de genul nitriti si nitrati, care altfel ar afecta f mult apa si ar omora pestii.
Dupa o luna, dupa ce ai si pesti si de toate, se schimba cam 20-25% din apa periodic, cam o data pe luna. Deci cam 2 sticle de apa de 2 litri. Apa o iei direct de la reteaua de apa, apa RECE, potabila. Nu o lasi nu stiu cate zile sa stea pentru ca atunci iti pierde partile bune si in nici un caz nu pui apa calda pentru ca aia nu e potabila si nu e buna.
iti recomand sa citesti pe site-urile de specialitate despre ciclarea unui acvariu si sa o iei cu pasi mici si rabdare daca vrei sa ai un acvariu bun.
Ca o recomandare, pentru pesti e bun un acvariu de peste 50 de litri. Pentru creveti si altele mici, este bun si cel de 20 de litri. Cu cat un acvariu este mai mare, cu atat echilibrul se creeaza mai usor si se mentine mai usor.
Plantele se hranesc cu impuritatile din apa, dioxid de carbon si multa lumina si dau in acvariu oxigen. Pestii se hranesc cu mancare, dar numai cat trebuie, niciodata prea multa. Sa nu bagi prea multi pesti in acel acvariu mic, pentru ca atunci iar se strica echilibrul.
https://www.pro-aquarium.ro/ciclarea-acvariului/ciclarea-acvariului/

| IonutH98 explică (pentru Eugen80):

Mersi de informatii dar le stiam, acvariul este pornit de cateva luni, este si ciclat. Parametrii apei ii masor cu niste teste. Acum am schimbat locul de unde luam apa (e un put diferit la mare adancime nu cred ca conteaza detaliile) ideea este ca am testat apa pe care urma sa o pun in acvariu cu testele respective iar la capitolul duritate si aciditate imi citeste valori maxime, iar daca o pun in acvariu asa mi se dezechilibreaza. Multe persoane m-au sfatuit sa folosesc apa distilata sau demineralizata in combinatie cu apa potabila pentru a reduce parametrii dar eram putin sceptic in privinta acestei metode.

| Eugen80 a răspuns (pentru IonutH98):

Nu poti folosi apa distilata/demineralizata. Exact acele componente ale apei pe care le scot in fabrica sunt necesare in acvariu.
O alta solutie : exista cutiute cu lichid pentru tratarea apei, a duritatii si a celor proprietati care o face buna pentru acvariu. Eu am folosit de la Tetra.
https://www.emag.ro/......DY4Y9BBBM/

| IonutH98 explică (pentru Eugen80):

Am si eu ceva asemanator de la Sera dar nu a dat rezultate decat la partea cu nitrati nitriti si alte substante daunatoare. O sa incerc sa completez cu apa din comert poate gasesc ceva mai ok pana gasesc alta solutie. Mersi de informatii!

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Salut!

Este clar ca daca iei apa de put, s-ar putea sa fie prea dura pentru ce ai tu in acvariu.

Eu scapam de duritatea apei printr-o solutie luata de la petshop. Poti comanda si online ca sa nu te deplasezi. De asemenea, eu cand schimbam apa acvariului foloseam apa pe care am pus-o la decantat cateva zile inainte in bidoane de 5l fara capac. Eu aveam acvariu de 80l.

Asa ceva foloseam, dar sunt mai multe produse pe piata nu numai asta https://www.maxi-pet.ro/......-apei.aspx

Succes!