| Mirceaalexandru4 a întrebat:

Am un acvariu în care am conbinat un scalar cu un caras auriu si nu stiu cat de buna e combinatia si ce s-ar putea întampla.
As vrea sa stiu daca ar putea supravietui în perechea asta

Răspuns Câştigător
| Djsjuajsjsj a răspuns:

"..astept o opinie din partea ta*(...)"
La fel procedez, mancare diversificata pe care am grija sa le-o maruntesc dinainte de a le-o administra.
https://imgur.com/a/SzYAW
Scrie pretul pe ea, deci e si cat se poate de accesibila.

4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

E bine sa ai pereche din fiecare specie.
Scalarul nu se simte bine in compania altor pesti vioi, in schimb se pot asocia cu pesti de talie mai mare din familia cichlidae, care au un mod de viata asemanator

| Samariteanul a răspuns:

E posibil sa nu faca nimic...

| Djsjuajsjsj a răspuns:

...Nu e cea mai fericita combinatie happy.Eu am 3 carasi, nu am treaba/nu-mi fac probleme cu ceilalti pestisori ( un sanitar, un betta si mai multi pestisori guppy plus pui in maternitate ).
Nu am avut scalari si nici nu am de gand, din ce stiu pot deveni agresivi cu alti pestisori fiind cunoscuti ca pesti teritoriali.
Documenteaza-te despre ei si vorbeste deschis cu un vanzator dintr-un astfel de magazin (de acvaristica) unde sa se comercializeze si pestisori (nu doar echipament) sunt de obicei bine informati caci cunosc si ei din experienta.

| Mirceaalexandru4 explică (pentru Djsjuajsjsj):

Îti multumesc pentru raspuns!
Nu stiu, o sa vad ce o sa fac, dar deocamdata îi tin asa, ce m-ar mai interesa ar fi modul de hranire pentru ca, din cate stiu au nevoi diferite iar mancarea ce carasi e diferita de cea a scalarului si nu prea stiu cum sa fac sa-i hranesc.
Am vorbit cu o vanzatoare care a zis ca are aceeasi combinatie caras-scalar si ca e ok.A mai zis ca ea le combina mancarea într-un recipient si le-o administreaza.Nu stiu ce sa zic ..astept o opinie din partea dumneavoastra va rog

| Djsjuajsjsj a răspuns (pentru Mirceaalexandru4):

"..astept o opinie din partea ta*(...)"
La fel procedez, mancare diversificata pe care am grija sa le-o maruntesc dinainte de a le-o administra.
https://imgur.com/a/SzYAW
Scrie pretul pe ea, deci e si cat se poate de accesibila.