| Theodora292001 a întrebat:

Am un bichon maltese. Cand l.am luat acolo ii dadea sa manace friskies junior. La 1 saptamana le.a vomat ( el cand le manca nici nu le mesteca dar am zis ca e ok avand in vedere ca asa l.au invatat) dar medicul ne.a zis sa ii dam si alte boabe. Am fost la zoomania si de acolo am cumparat Belcando, mult mai scumpe dar intradevar o calitate mult mai superioara. In prima zi, cand am venit acasa si era lihnit dr foame le.a mancat dar acum le refuza si nu le mananca absolut deloc dar cand ii dau friskies intr.un final pt. Ca nu pot sa.l las infometat pe alea le mananca. Intr.adevar acestea noi, Belcando nu sunt la fel de gustoase ca friskies si nici colorate nu sunt sau ceva. Dar totusi poate vi se pare ciudat, le.am mirosit sa vad, si nu sunt chiar atat de rele, adica chiar miros bine. Si fata se friskies sunt mult mult mai sanatoase si mai scumpe. In concluzie vreau sa il trec de pe friakies junior pe Belcando. ( doctorul ne-a spus ca într.un bol sa ii putem din ambele amestecat, dar el mananca doar friskies si pe celelalte le lasa in farfurioara).

Va rog mult, stiti cumva cum il pot convinge sau cum sa il fac sa manance Belcando? Va rog din suflet. Eu pana acum i le amestecam sau ii dadeam la o masa unele si la cealalta altele. In general amestecate intre ele.

Va rog mult sa imi dati cateva sfaturi!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
O sa le manace intr-un final, sau ai putea sa incerci alta mancare in combinatie, eu la cainele meu ii cumpar varsat vreo 4 feluri de mancare si le amestec, ca este foarte pretentioasa la mancare si mananca de la 20 de lei kg in sus.
Ai mai putea incerca si un fel de ciorba ( eu ii dau de dimineata, iar apoi toata ziua are un bol de mancare pentru caini).
ciorba este cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.

| Mykymu a răspuns:

In primele zile, dati-i aproximativ un sfert din hrana noua si trei sferturi din cea veche, apoi jumate-jumate, urmand ca peste alte cateva zile sa-i dati trei sferturi hrana noua si un sfert din cea veche, pana ajungeti sa o inlocuiti de tot. In caz contrar, cainele risca sa aiba probleme digestive si nu o sa va puteti da seama daca hrana respectiva i-ar fi priit sau nu in mod normal.
Atentie insa ca lipsa poftei de mancare sa nu fie cauzata de prezenta parazitilor intestinali sau de vreo boala. Daca patrupedul este apatic, mergeti cu el la medicul veterinar.

| AlmaTheAmstaff a răspuns:

Bună. Totuși trebuie amestecat daca doresti sa il inveti cu Belcando, nu se trece de la un tip de mancare la altul brusc happy Să stii intotdeauna ca bobitele colorate nu sunt bune, au multi coloranti. O mancare buna este si Royal Canin, incearc-o si amestec-o cu Friskies, poate asta mananca.