| Niculae_Giani_1994 a întrebat:

Am un caine afara si ca sa-i incalzesc cusca am montat un bec cu raze infrarosii. Intrebarea mea este: Il poate afecta intr-un mod sau altul aceste raze pe caine?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu, infrarosii se folosesc si la incubatoarele pentru nou nascuti si la sisteme de incalzire.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Cu condiția să nu-l ardă, nu. Ai uitat să spui cât de mare e cușca și ce putere are acel bec.
Dar n-ar fi rău să pui și un senzor de temperatură, sau un termostat - doar nu vrei să ai friptură de potaie, nu?
O metodă mai eficientă de a-l feri de frig este să pui pe podeaua cuștii o bucată de polistiren (expandat sau extrudat - nu prea contează) acoperită cu o foaie de linoleum (ca să nu se distrugă de la gheare). Eu doar asta i-am oferit potăii mele de la țară și e bine-mersi de vreo zece ani. Bine, are și avantajul că e un metis de husky.winking