| Andreidjsjc a întrebat:

Am un câine de vreo 7-8 luni și l-am învățat comanda ȘEZI,faza e că face comanda când îi vine lui, când nu e atent nici nu mă bagă în seamă, am făcut ceva greșit?(nu vreau sa îl duc la dresor)

4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Evident, dresajul unui caine se face cand... aaaaaaaaaa... STII CE FACI!
iar pentru asta trebuie sa il bati bine cu google, pana nu se mai scoala de jos:
https://www.google.com/search?q=cum+sa+iti+dresezi+cainele

| Eireann a răspuns:

Daca face doar cand ii vine lui inseamna ca nu a invatat. E bine sa ai un semnal, fluieri, bati din palme care sa atraga atentia cainelui, eu cand il las liber si dupa vreau sa exersez comanzi sau sa ma joc cu el il chem si cand vine bat din palme scurt de doua ori. Cainele stie ca trebuie sa fie atent la mine, apoi ii dau comemzile, primeste recompensa, sau aduce mingea, iar primeste recompensa. Daca ceva ii distrage atentia iar bat din palme. Cainele stie ca atunci cand bat din palme e ceva ce are legatura cu el. Daca bat din palme in bucatarie vine imediat ca e ora mesei, daca stau langa cuier stie ca e vorba de plimbarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu. Pai și dacă șade când zici tu ești fericit?
daca vrei să-l instruiești poți să-ți cumperi o carte.

| Ralukafay a răspuns:

Păi dacă "face" comanda când îi vine lui nu înseamnă că l-ai învățat tu. Orice câine știe să șeadă!?‍♀️