| RB26DETT a întrebat:

Salut, am un caine Pug, are 2 luni si ii place sa muste tot ce prinde, cand ma joc cu el mereu da sa muste, nu musca tare dar mi se pare putin ciudat ca doar asta face, e ceva normal la caini sa muste non stop? I-am luat jucarii pe care sa le rontaie, va fi asa mereu sau cand se maturizeaza ii va trece?
N-am mai avut de mult caine si niciodata nu am crescut caini, i-am luat direct maturi si aia nu muscau asa...

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu va mușca. E micuț, iar provocat la joacă, se folosește de dințișorii lui mici și ascuțiți, dar și de lăbuțe. Toți cățelușii sunt la fel. Nu își dau seama că te pot zgâria. E felul lor de a se juca. Dacă nu îți place, ia niște mănuși în mâni, să te protejezi, deși nu cred că are rost...

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da e normal, mai ales ca e inca mic, atunci cand va mai creste va mai inceta sa mai muste asa des tot ce prinde.

| MelindaVictoria a răspuns:

Da este normal. O face in special pentru ca incepe sa i se dezvolte dentitia si i se inflameaza gingiile. Pe la 5-6 luni o sa inceteze sa mai muste orice.