| sphynxz a întrebat:

Salut, am un ciobanesc german (de apropae 2 luni) si vreau sa il invat comanda,, Nu ai voie". Ma puteti ajuta cu cate-va sfaturi? (Cine are un ciobanesc german sa imi raspunda de preferat)

7 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Sunt 1001 de lecții, fi mai clar: nu are voie...ce?

| alexwahl a răspuns:

Sa nu-l lovesti, te rog! Nu sunt dresor, dar mi-am educat cainii prin munca si rabdare. Uneori, mai ales la inceput, trebuie sa ridici tonul. Cauta pe Youtube tehnici.

| sphynxz explică (pentru alexwahl):

Eu nu sunt genu sa il lovesc, am cautat si pe Youtube, dar gasesc numai cu din astia mari, nu de cate-va luni. Si in plus, aia sunt dresati... Spune cum i-ai dresat ca sa incerc si eu! Iti voi da funda

| sphynxz explică (pentru alexwahl):

Eu nu sunt genul sa il lovesc! Explicam cum i-ai dresat, cate-va sfaturi! Ca pe Youtube, nu gasesc! Vei avea funda!

| alexwahl a răspuns (pentru sphynxz):

Eu am avut 13 caini. Fiind copil,ma jucam cu ei in fiecare zi. Totul a inceput de la un catel pe care l am gasit abandonat in capatul gradinii mele. Pana a ajuns la maturitate,am tot pus-o sa faca anumite lucruri.O pacaleam cu mancare,iar de multe ori eram agresiv verbal. Cu strainii era foarte rea,dar eu cand ii ziceam nu, nu era. Dupa un timp a facut niste catei, care au crescut.Ei se luau dupa mama lor, cand o puneam sa faca cate ceva. La un moment dat, aveam 13, iar cand spuneam; prindel;, toti ridicau urechile, chiar daca nu era nimeni in zona. La inceput eu fugeam inainte dupa un alt caine, si catelusa mea ma urma latrand.De fiecare data ii spuneam; Prinde-l:. Dupa o perioada de timp.eu nu mai fugeam, fugea ea singura. Am gasit un video pentru tine :https://www.youtube.com/watch?v=EayTujKTtEU

| tpubulearca a răspuns:

Ii vorbeşti în Germana!

| tpubulearca a răspuns:

Fă o conversatie cu el in germana!

www.bulearca.ro