| barbux a întrebat:

Am un ciobanesc german in varsta de 3 luni si de vreo 4 zile l-am bagat in tarc. Nu stiu de ce dar inca nu s-a obisnut... urla continuu,se linisteste, iar incepe si face urat...mai ales cand vede pe cineva in curte...Ce sa-i fac sa se obisnuiasca si sa nu mai planga? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Uvuvwevwevwe a răspuns:

Salut. Am si eu un caine tot ciobanesc german. Acesti caini sunt foarte activi si nu suporta captivitatea pai ales cand sunt mici. La fel am facut si eu cu cainele meu. i-am facut un tarc de aproximativ 10 metri patrati si l-am tinut acolo. Vreau sa iti spun ca a scapat de cel putin 30 de ori... Daca ai mult timp la dispozitie incearca sa il plimbi marea majoritate a zilei si decat seara sa il bagi in acel tarc. Sau, il poti duce la un dresor care sa il dreseze sau poti lua chiar tu un ghid de dresaj canin.

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
E normal sa planga, se simte singur si inchis, cu timpul o sa se obisnuiasca, dar sa nu il ti doar in tarc, cel putin 3 ore pe zi sa fie liber, are nevoie de multa miscare si multa joaca, o sa vezi ca daca este foarte obosit, de la joaca, nu o sa mai planga ci o sa doreasca sa doarma.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

E micuț, ar trebui sa te joci cu el sau macar sa il lași sa alerge prin curte.

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Stai langa el, si da-i sa manance mancare speciala, si fa-l sa se simta iubit!

| Aretha a răspuns:

E mic.Trateaza-l ca pe un copil...