| Kevinn2000 a întrebat:

Am un hamster care are cam 2 ani aproape și i-a apărut o gălmă pe piept, parcă pe partea stângă acum vreo 2 luni, iar între timp i-a mai crescut.
Întrebările mele sunt dacă îl doare, dacă se chinuie cu ea și dacă se poate scăpa de ea la un veterinar.
Vă rog să răspundeți doar dacă știți, nu doar dacă" așa credeți ".
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| InteractiV a răspuns:

Sigur ca il doare, problemele animalutelor de companie difera de la organism la organism, fie, se pot vindeca prin tratament fie, nu se pot vindeca. Sfatul meu este sa mergi cu el la un veterinar inainte ca situatia sa se agraveze si sa iti pierzi animalutul.

| Kevinn2000 explică (pentru InteractiV):

Cred că este deja agravată, acum.
Până acum, mi s-a părut că se simte bine, ca și înainte, deoarece se comporta la fel, alerga repede etc, dar acum se mișcă mai greu și doarme mai mult timp.
În plus de asta, a făcut o mică iritație pe acea gălmă din cauză că, când merge / aleargă, acea gălmă se freacă de rumegușul de sub el și de rotiță.
Mă gândesc că nu ar avea ce să-i facă, dar o să încerc.
Dacă nu are ce să-i facă, cred că cea mai bună soluție ar fi să-l omor rapid, decât să se chinuie, dar nu pot face asta, sunt prea sufletist.
Mulțumesc pentru răspunsul tău!

| InteractiV a răspuns (pentru Kevinn2000):

Cu cel mai mare drag.