| TherealMVP a întrebat:

Am un husky siberian ( femela, are 8 luni ) cand ma plimbam ieri cu ea m-au oprit niste politisti si mi-au zis sa-i pun botnita. Daca nu ii pun o sa primesc amenda. M-am interesat si nu scrie nicaieri ca rasa de caini husky trebuie sa poarte asa ceva. Voi ce parere aveti? Nu vreau sa primesc amenda...

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lucrurile sunt oarecum interpretabile. Citește aici să știi drepturile tale și ale cățelului:
https://www.breakfix.ro/politie-caini-periculosi-botnita-lege-oug/

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai obligatia sa-i pui botnita si sa o tii in lesa atunci cand o plimbi intr-un spatiu public!

| KarinaLee6 a răspuns:

Toți câini, indiferent de rasă și mărime, trebuie să poarte botniță.

| StArLyLy31 a răspuns:

Salut! In primul rand, are nevoie de botnita? Adica, are reactii agresive, care duc la nevoia unei botnite? Nici eu nu stiam de chestia asta, nu mi s-a spus niciodata.Ai fi putut sa ii intrebi de ce.
Poate au avut vreo intamplare neplacuta cu alt caine si nu vor sa se mai intample asta..Ma rog, cine stie ce gandesc politistii?big grin

| Luminita_Andreea_2000 a răspuns:

Eu zic ca e mai bine să îi pui botniță ca să nu riști să primești amenda.