| AnonimRD a întrebat:

Salut, am un malinois in varsta de doua luni, are un caracter destul de dominant, face ce vrea in anumite cazuri, de exemplu mai am un caine in curte, se duce si îi mananca mancarea, cand ma duc sa-l iau de acolo (malinoisul) ma maraie si da sa ma muste, in rest intelege, in casa nu are voie si a inteles repede asta, stie șezi si respecta comanda, mai putin cand ajunge in acea zona unde nu are voie, adica langa celalalt caine (care este batran nu este de rasa si sta in lant).Eu nu vreau sa-l leg pe malinois, vreau niste sfaturi utile, cum sa-l fac sa nu mai ma maraie, sa nu se mai dea la mine cand il iau de unde nu are voie, dau funda, astept raspunsuri bune, fara copy-paste-uri le-am citit pe toate.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Anonimus66666666888888 a răspuns:

Vorbestei pe un ton ferm! Dar sa nu il bati. Dai aceeasi cantitate de mancare ca si celuilalt caine (o perioada). Dupa ce termina de mancat, le iei caserolele. Incearca la inceput sa porti o manusa speciala, vorbeste pe un ton ferm pana cand reusesti sa pui mana pe zgarda si sa-l tragi da-colo. Este foarte important sa nu te retragi sau sa fugi...deoarece el invata ca te poate domina in felul asta. (Problemele de genul asta sunt grele de reparat...se repara in timp)