| Luciana2000 a întrebat:

Am un mascul agaponis achiziționat din luna septembrie, este jucăuș cand vine vorba de lucruri dar nu vrea sa fie atins în niciun fel si nu vrea sa socializeze direct, iar ca sa pot să-l mângâi trebuie să-l iau cu forta, ceea ce nu ne încântă nici pe mine, nici pe el. Stiti ce ar trebui facut? Am incercat sa-l asemenea cu mâncare dar e prea destept...????

3 răspunsuri:
| ionut16001235 a răspuns:

Nu cred ca este bine sa-l prinzi cu forta pentru ca il sperii si mai rău si il îndepărtezi de tine. Încearcă sa-i dai printre gratiile de la colivie bunatati. Daca ai reușit acest pas si l-ai repetat de mai multe ori încearcă sa bagi mana in colivie si sa-i dai mâncare din palma. Daca reușești încearcă cu mișcări calme sa l iei pe deget. Bafta! Sper ca ti-am fost de folos! Înainte sa începi căuta si pe google îmblânzire papagali amorezi.

| Luciana2000 explică (pentru ionut16001235):

Păi am cautat, si el liber imi ia mâncarea din mână. Eu imi doresc doar să reușesc să îl ating, deoarece asta nu vrea.

| ionut16001235 a răspuns (pentru Luciana2000):

Atunci nu prea stiu. Incearca si tu daca ai faceook sa cauti grupuri(Iubim papagalii, Papagali Romania si altele) si cere si tu o parere. Bafta